Styl soft loft

2mmedia/bigstockphoto.com

Lofty to zrewitalizowane wnętrza poprzemysłowe, których w naszym kraju jest niewiele. Zainteresowanie wnętrzami tego typu jest jednak duże. Aby sprostać zapotrzebowaniu, zaczęto więc budować nowe mieszkania stylizowane na lofty, z charakterystycznymi elementami wystroju – czerwona cegła, duże przestrzenie, wysokie okna ze szprosami.

Nazwa „soft loft” może też odnosić się do stylu wystroju wnętrz będącego złagodzoną formą stylu loftowego, zwanego także industrialnym, który w „czystym” wydaniu może się wydawać niektórym zbyt surowy. Poza tym najlepiej pasuje do autentycznych loftów. Natomiast styl soft loft, a przynajmniej niektóre jego elementy, można przenieść także do mieszkań w blokach czy kamienicach. Najbardziej pasuje jednak do lokali dość dużych i wysokich.

Wnętrza prawdziwych loftów są przede wszystkim przestrzenne. Dlatego też w lokalach stylizowanych na lofty też należy dążyć do maksymalnego otwarcia przestrzeni. Osiąga się to przez zminimalizowanie podziału na pomieszczenia i rezygnację ze ścian działowych tam, gdzie to możliwe. Funkcjonalny podział przestrzeni można osiągnąć za pomocą przepierzeń czy odpowiedniego ustawienia mebli.

W stylu loftowym często spotyka się surowe, nieotynkowane ściany – z cegły bądź betonowych płyt. Efekt ten można odtworzyć kładąc płyty z betonu architektonicznego, a jeśli mieszkamy w budynku z cegieł, skucie tynku na ścianie. Jeśli nasze wnętrze nie jest bardzo wysokie, lepiej ograniczyć się do jednej ceglanej ściany. Okna powinny pozostać nieosłonięte, a jeśli chcemy uchronić się przed nadmiernym nagrzewaniem mieszkania, ograniczmy się do prostych rolet.

Oświetlenie też powinno mieć charakter typowo industrialny – np. lampy w metalowych, sztucznie postarzanych lub drucianych oprawach, wyglądające jak przeniesione z fabryki. Innym wariantem są nieosłonięte, duże żarówki na kablach.

Wyposażenie powinno być dość minimalistyczne i wykonane z określonych materiałów – drewna, metalu czy kamienia. W stylu soft loft sporo jest elementów z surowego drewna, które wizualnie ociepla pomieszczenia. Dobrze, by meble wyglądały na nieco zużyte i z historią. Można wykorzystać autentyczne starocie z wyprzedaży czy pchlego targu albo wręcz sprzęty z warsztatów czy magazynów, np. metalowe regały. W stylu soft loft nie rezygnujemy z tkanin, ale dobrze, by też miały one dość surowy wygląd.

Kuchnia w stylu soft loft jest zwykle połączona z salonem. Fronty mebli są drewniane lub ze szczotkowanej stali. Nieraz rezygnuje się z zamkniętych górnych szafek na rzecz wyeksponowania naczyń i akcesoriów kuchennych w odcieniach stali i miedzi.

Łazienka w tym stylu zawiera również sporo elementów stalowych i chromowanych. Zamiast tradycyjnych płytek ceramicznych można zastosować płytki z betonu architektonicznego, płytki drewnopodobne, spieki kwarcowe lub zaimpregnowane drewno odporne na wilgoć. Kolorystyka to odcienie szarości, srebro, biel, czerń i miedź.

Jeden komentarz do “Styl soft loft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *