Styrobeton

prill/bigstockphoto.com

Styrobeton to nowoczesny materiał, dzięki któremu można zbudować dom. Styrobeton to nic innego, jak styropianowe klocki wypełnione betonem. Kształtki i inne elementy styropianowe sprzedają wyłącznie firmy i ich dystrybutorzy. Nie można ich dostać w sklepach budowlanych.

Domy z elementów styropianowych są tanie. Metr kwadratowy budynku można zbudować w cenie od 60 do 90 zł. Technologia ta zapewnia  prostą i szybką budowę. Jednocześnie elementy styropianowe stanowią rodzaj termoizolacji.

Klocki wypełnione betonem tworzą solidną i mocną konstrukcję budynku. Są lekkie i wygodne w układaniu. Ich dużą zaletą jest to, że w ramach potrzeb można je przycinać na wymiar za pomocą piły lub specjalnego drutu oporowego i szlifować. Elementy te wyprodukowane są ze styropianu o gęstości 25-30 kg/m3. Dzięki ich lekkości łatwo je przewozić i układać w trakcie budowy. Należy jednak pamiętać, że bloczki są lekkie, więc w trakcie składowania ich na placu budowy warto je odpowiednio dociążyć, aby uniknąć ich zniszczenia podczas ewentualnych lub rozwleczenia po okolicy.

Elementy ścienne mają zazwyczaj metr lub dwa długości. Są zbudowane z dwóch ścianek o grubości 5 cm, pomiędzy którymi jest 15-25-centymetrowa warstwa betonu. Można dostać w sprzedaży także kształtki narożne. Wznosić z nich można ściany zewnętrzne oraz ściany piwnic.

Elementy dachowe charakteryzują się tym, że układa się je na krokwiach więźby dachowej. Dzięki nim nie ma konieczności ocieplania dachu. Mają one wyprofilowane zaczepy do układania dachówki ceramicznej lub cementowej. Dzięki temu nie trzeba przybijać drewnianych łat.

Budując dom ze styrobetonu należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Styropian używany do produkcji kształtek nie może mieć kontaktu z substancjami zawierającymi np. alkohol lub rozpuszczalniki. Pierwsza warstwa musi być odpowiednio wypoziomowana, aby ściany były równe i kształtki idealnie do siebie pasowały. Kształtki należy wypełniać półpłynnym betonem po ułożeniu maksimum trzech warstw. Zalewając betonem kolejne warstwy trzeba uważać na zachlapanie łączników, gdyż mogą wtedy nie pasować do kolejnych elementów. Najlepiej w trakcie betonowania zabezpieczać miejsca łączenia folią.

Ściany budowane w tej technologii muszą być zbrojone. Przewody wentylacyjne i spalinowe należy wykonać z materiałów ceramicznych. Ściany kominowe muszą być oddzielone od styropianu warstwą wełny mineralnej. Elektrykę umieszcza się w kanalikach wewnątrz styropianu w peszlach. Instalacje wodno-kanalizacyjne należy układać się w specjalnie przygotowanych kanałach.

Wadą tej technologii może być to, że styropian ma niską paroprzepuszczalność, poprzez co ściany nie oddychają odpowiednio. Wystarczy jednak dobrze zainstalowana wentylacja nawiewno-wywiewna lub klimatyzacja i problem znika. Trzeba także pamiętać o tym, że styropian żółknie i pod wpływem słońca może się wykruszać, zatem nie można zostawić niewykończonych ścian. Muszą one zostać wyszlifowane i otynkowane. Niestety największą wadą tej technologii jest trudność przy wieszaniu wewnątrz różnych elementów na ścianach. Zawieszenie cięższych szafek czy obrazów wiąże się z instalowaniem długich i solidnych kołków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *