Sufit podwieszany

Poznyako/bigstockphoto.com

Sufity podwieszane to jedno z często stosowanych rozwiązań w budownictwie. Są lekkie, efektywne, mogą pełnić albo funkcję ozdobną, albo np. ukryć nieestetyczne okablowanie. Nie oznacza to jednak, że musi być to prosta, nudna w formie konstrukcja.

Sufit podwieszany sprawdzi się nie tylko w wysokich pomieszczeniach, jednak zawsze trzeba obliczyć na jakiej wysokości będzie się znajdował, ponieważ wówczas może optycznie takie pomieszczenie pomniejszyć. Jest to również dodatkowe obciążenie, więc przed montażem należy sprawdzić nośność konstrukcji dachowej. Ma on jednak wiele zastosowań.

Najczęściej jest estetycznym wykończeniem wnętrza, czasem podświetlanym dodatkowo lampkami LED, co pozwala na stworzenie nastrojowego światła w pokoju. Jest także stosowany aby zatuszować nierówności sufitu, co sprawdza się w starszych budynkach, które często charakteryzują się również wyższymi pomieszczeniami. Takim mieszkaniom sufit podwieszany nadaje również przytulności. Jest też doskonałą przykrywką wszelkiego rodzaju instalacji czy materiałów termoizolacyjnych.

Sufity podwieszane wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych, które z reguły przytwierdzane są do zamontowanych wcześniej aluminiowych szkieletów. Ich wykonanie nie powoduje zabrudzenia pomieszczenia, ponieważ nie używa się do tego mokrych zapraw, ani innych brudzących czy pylących materiałów. Montaż można wykonać samodzielnie, jednak zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, szczególnie jeśli sufit ma przykrywać jakąś instalację. Ważne jest tu bowiem, poza samym wykonaniem podwieszenia, odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie instalacji. Można go wykonać w każdym odpowiednio wysokim pomieszczeniu.

Sufit taki może mieć postać jednej, równo ułożonej warstwy, może też być wielopoziomowy. Wówczas między poszczególnymi poziomami można zainstalować oświetlenie, co tworzy ciekawy efekt i z pewnością będzie wyróżniać dane pomieszczenie. Im bardziej skomplikowany i im większą ma powierzchnie, tym wyższy koszt jego wykonania. Najtańszym rozwiązaniem jest sufit jednopoziomowy, wtedy na cenę będzie miała wpływ przede wszystkim powierzchnia sufitu, ale i region Polski, ponieważ między poszczególnymi województwami ceny materiałów budowlanych potrafią być mocno zróżnicowane. Jeśli sufit chcemy dodatkowo wzbogacić oświetleniem, należy się liczyć z dodatkowymi wydatkami.

Podwieszany sufit nie jest zarezerwowany wyłącznie do salonu. Można go wykonać praktycznie w każdym pomieszczeniu, którego wysokość jest odpowiednia. To jednak właśnie pokój dzienny jest najczęściej wykańczany w ten sposób, głównie ze względu na aspekt estetyczny, chociaż rozwiązanie takie spotyka się również w kuchniach, gdzie pozwala ukryć okablowanie czy okap.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *