Ulga termomodernizacyjna nie jest ulgą budowlaną

ronstik/bigstockphoto.pl

Od nowego roku podatnicy przy rozliczaniu podatku mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Ruszył program „Czyste powietrze”, a odliczyć można do 53 tys. zł.

Początkowo ulga miała przysługiwać wszystkim podatnikom prowadzącym prace termomodernizacyjne w budynkach mieszkalnych, zarówno tych już stojących, jak i w domach dopiero co budowanych. Jednak zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów, z odliczenia skorzystać mogą wyłącznie właściciele budynków już stojących. Maksymalna wysokość odliczenia wynosi 53 tys. zł i dotyczy jednego podatnika bez względu na ilość prowadzonych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Aby jednak mógł z niej skorzystać musi być właścicielem budynku, w którym prace są prowadzone.

Z ulgi skorzystać mogą zarówno podatnicy płacący PIT według stawek 18 i 32 %, jak i rozliczający się ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych. Odliczeniu podlegają między innymi koszty poniesione na:

  • wymianę pieca – bez względu na to, jakim paliwem będzie opalane nowe urządzenie, musi jedynie spełniać określone wymogi techniczne,
  • wymianę okien, drzwi balkonowych, bram garażowych,
  • ocieplenie ścian.

Pełna lista wydatków podlegających odliczeniu zawarta jest w rozporządzaniu ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku.

Ulga obejmuje budynki mieszkalne już stojące, bez względu na to, czy są to obiekty wolnostojące, w zabudowie bliźniaczej, czy szeregowej. Ważne, by był to dom jednorodzinny, ulga nie dotyczy bowiem mieszkań.

Podatnik ma 3 lata na zrealizowanie przedsięwzięcia, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniósł pierwszy wydatek, oraz 6 lat na odliczenie wydatków od dochodów. Jeśli w okresie trzech lat podatnik nie zrealizuje przedsięwzięcia, zobowiązany będzie do zwrotu ulgi, a odliczone już wydatki będzie musiał doliczyć do dochodu i zapłacić od nich podatek. Okres sześcioletni na odliczenie wydatków przewiduje sytuacje, w których podatnikowi nie wystarczyłoby dochodów, od których mógłby ulgę odliczyć. Przykładowo, jeśli w ciągu roku zarobi 30 tys. zł, a wydatki poniesione na termomodernizację przekroczą tę kwotę, wówczas różnicę będzie mógł odliczyć w kolejnych latach podatkowych, z zachowaniem sześcioletniego terminu.

Ulgi tej nie można łączyć z innymi odliczeniami, np. ulgą mieszkaniową. W przypadku wydania środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na ocieplenie domu, co pozwoliło uniknąć podatku od dochodu ze sprzedaży, wydanych na ten cel pieniędzy nie można już odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Należy więc ocenić, które rozwiązanie będzie podatkowo korzystniejsze, ulga mieszkaniowa, czy termomodernizacyjna. Jednak ulga mieszkaniowa ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy środki na termomodernizację pochodzą ze sprzedaży innej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.