Wykorzystanie klinkieru

smspsy/bigstockphoto.com

Elewacja wykonana z klinkieru jest bardzo trwała i niezawodna, a przy tym estetycznie się prezentuje. Cegła klinkierowa spełnia bowiem większość wymagań stawianych pokryciu ścian zewnętrznych. Co ciekawe, klinkier wykorzystany może być tylko w ścianie trójwarstwowej. Taka ściana jest wytrzymała i doskonale izolowana, ale i dość trudna w budowie. Największą popularnością cieszy się przegroda dwuwarstwowa.

Cegłę klinkierową otrzymuje się na skutek wypalania naturalnej gliny w temperaturze powyżej 1000 stopni Celsjusza. Jest ona bardzo trwała, a więc odporna na ogień, niskie temperatury czy korozję. Cegły klinkierowe cechują się ponadto niskim współczynnikiem nasiąkliwości. Samo słowo klinkier pochodzi od holenderskiego określenia klinken, które oznacza dzwonienie. Jest to nawiązanie do odgłosu, który słychać, gdy w cegłę klinkierową się uderzy.

W przypadku zastosowania klasycznej cegły klinkierowej konstrukcja składa się z trzech warstw. Pierwsza to warstwa nośna, która powstaje z bloczków silikatowych, betonu komórkowego bądź pustaków ceramicznych. Druga warstwa to ocieplenie wykonane np. z wełny mineralnej, a trzecia to elewacja. W Polsce klasyczna cegła ma wymiary 25x12x6,5 cm. Obecnie na ścianach elewacyjnych często układa się cegły formowane ręcznie bez użycia fug. Poszczególne cegły różnić się mogą kształtem, a ich krawędzie nie zawsze są takie same. To metoda jednak dość pracochłonna i wymagająca sporego doświadczenia. Nie jest również tania.

Produkowane obecnie cegły klinkierowe doskonale sprawdzają się w przypadku nowoczesnego budownictwa. Posiadają inne wymiary niż cegły tradycyjne. Są przede wszystkim smukłe, długie i wąskie. W inny sposób się je także wycina. Nie stosuje się tutaj prasy, ale wykorzystuje działanie wody. To sprawia, że powierzchnia materiału przestaje być regularna. Powstała w ten sposób elewacja jest wytrzymała i odporna na wiele szkodliwych czynników atmosferycznych.

Na rynku spotkać się można również z płytkami klinkierowymi. Dobrze położone imitują skutecznie oryginalną cegłę. Stworzona w ten sposób elewacja jest bardzo wytrzymała i odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Nie jest nasiąkliwa, a przy tym koszt jej wykonania nie jest zbyt wysoki. Rozwiązanie to cieszy się więc coraz większą popularnością, zwłaszcza że płytki klinkierowe ułożyć można na różnego rodzaju konstrukcjach.

Proces produkcji płytek klinkierowych oparty jest na wyciskaniu z prasy pasma gliny, a potem przycinania ich w celu uzyskania pojedynczych płytek. Płytki mają grubość do 1 cm, a więc są węższe niż wspomniane już cegły. Zdecydować się można także na płytki wykonane ręcznie. Materiał elewacyjny tego typu może mieć zróżnicowaną wielkość i kolorystykę.

W praktyce wykonanie elewacji z cegły klinkierowej jest droższe niż ma to miejsce w przypadku płytek klinkierowych. Wynika to ze stopnia skomplikowania wykonania takiej ściany oraz kosztów samego materiału. Dlatego obecnie coraz częściej stosuje się do elewacji właśnie płytki klinkierowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *