Zakup działki rekreacyjnej

Senior female gardener and her small grandaughter sitting near the garden roses bush. Grandma showing her finger on a red rose and telling the girl how to care for flowers

Zakup działki rekreacyjnej powinien być dokładnie przemyślany. Szczególną uwagę zwrócić należy na status terenu, zagospodarowanie przestrzenne okolicy, a także zapisy w księdze wieczystej.

Działka rekreacyjna i ROD – czym się różnią?

Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy kupnie terenu wypoczynkowego, jest rodzaj działki. Osoby zdecydowane na zakup działki zazwyczaj w ogłoszeniach natrafić mogą na dwa rodzaje gruntów – działki rekreacyjne oraz ROD.

Za działkę rekreacyjną uważa się grunt o powierzchni do 3.000 mkw., wielkość ogródku ROD nie przekracza natomiast 600 mkw. Zarówno na działce rekreacyjnej, jak i ROD postawić można zabudowę typu letniskowego. W przypadku pierwszego rodzaju gruntu możliwe jest postawienie domu o wielkości zależnej od lokalnych warunków zabudowy. Na działce należącej do PZD powierzchnia nieruchomości nie może przekroczyć 35 mkw.
Najważniejsza różnica między działką rekreacyjną a działką ROD to jednak forma własności.

Ogródki ROD należą do skarbu państwa, samorządu terytorialnego i Polskiego Związku Działkowców. Oznacza to, że w przeciwieństwie do działki rekreacyjnej, niemożliwe jest ich kupno i otrzymania prawa własności, a jedynie dzierżawa.

Na co zwrócić uwagę kupując działkę?

Przed zakupem działki warto sprawdzić, czy działka nie jest położona na terenach podmokłych. Na tę kwestię warto zwrócić uwagę przede wszystkim, gdy grunt znajduje się w niewielkiej odległości od jeziora lub rzeki. Tereny rekreacyjne mogą być również należeć do programu Natura 2000. Warto pamiętać, że na obszarach objętych ochroną przyrody niemożliwa jest budowa domów.

Kolejna ważna kwestia to dostęp do mediów. Przed nabyciem terenu rekreacyjnego warto dowiedzieć się, czy możliwa jest jego elektryfikacja oraz wykonanie przyłączy kanalizacyjnych, wodociągowych oraz gazowych.

Kupno działki rekreacyjnej – procedury

Kupno działki rekreacyjnej, tak jak nabycie innego rodzaju nieruchomości, poprzedzić powinna weryfikacja księgi wieczystej. W dokumencie zawarte są informacje na temat praw i roszczeń dotyczących gruntu, własności, hipoteki, a także szczegółowe dane na temat granic i powierzchni terenu. Informacje uzyskać można w wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, właściwego dla adresu działki, lub elektronicznie. Dostęp do księgi wieczystej jest bezpłatny.

Przed zakupem działki warto sprawdzić również jej status oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dowiedzieć można się, w jaki sposób grunt może być użytkowany, a także jakie są planowane inwestycje na pobliskich terenach. Niezbędne informacje na ten temat uzyskać można w wydziale architektury Urzędu Gminy.
Finalny etap to podpisanie umowy. Warto pamiętać, że dokument dotyczący kupna-sprzedaży działki rekreacyjnej, tak jak w przypadku innych nieruchomości, musi być zawarty w formie aktu notarialnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *