Krajowy Plan Renowacji Budynków – założenia

Do 2050 roku Polska ma osiągnąć neutralność klimatyczną. Takie są założenie zawarte w projekcie Krajowego Planu Renowacji Budynków. Zgodnie z tym projektem, do 2050 roku trzeba będzie wyremontować nawet 6 mln budynków mieszkalnych, w tym 5 mln domów jednorodzinnych w Polsce. Projekt ma związek z wdrażaniem tzw. dyrektywy budynkowej, tj. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275 z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Krajowy Plan Renowacji Budynków – czym jest?

Projekt Krajowego Planu Renowacji Budynków jest pierwszym z dokumentów, które nasz kraj musi przygotować w związku ze wspomnianym wdrażaniem tzw. dyrektywy budynkowej. Prace nad projektem nadzoruje Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT). Wspiera je natomiast konsorcjum, w skład którego wchodzi: Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A., Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A. i Fundacja Instytut Reform.

Jak można przeczytać na stronie internetowej MRiT: „Plan jest dokumentem strategicznym, który przedstawi działania mające na celu zapewnienie renowacji krajowych zasobów budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, zarówno publicznych, jak i prywatnych, w celu osiągnięcia w Polsce do 2050 r. wysoce energooszczędnych, bezemisyjnych i zdekarbonizowanych zasobów budowlanych”. Określone zostało w nim tempo oraz harmonogram renowacji na najbliższe 25 lat. Plan ma za zadanie przede wszystkim wyznaczyć kierunki renowacji budynków w naszym kraju. Jednocześnie ma przystosować polskie przepisy do postanowień dyrektywy unijnej.

Krajowy Plan Renowacji Budynków – założenia

Krajowy Plan Renowacji Budynków określa, jakie budynki muszą zostać wyremontowane i w jakim czasie, aby stały się bardziej energooszczędne. W jego ramach przewiduje się m.in. termomodernizację budynków, wymianę źródeł ciepła na ekologiczne oraz wdrażanie technologii opartych na odnawialnych źródłach energii.

Przedstawia się dwa scenariusze renowacji budynków – ambitny i operacyjny. Każdy z nich przedstawiony został z podziałem na lata 2020-2030, 2030-2040 i 2040-2050. Każdy też posiada wersje dla budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Wersja operacyjna planu zakłada, że do 2030 roku w Polsce wyremontowanych zostanie ponad 900 tys. budynków, w tym 778 tys. domów jednorodzinnych. Natomiast ambitna wersja planu zakłada, że w ciągu najbliższych 5 lat będzie trzeba wyremontować ponad 930 tys. domów jednorodzinnych i ponad milion budynków (w obu wersjach założono remonty ok. 65 tys. budynków wielorodzinnych oraz 78 tys. budynków użyteczności publicznej). W dłuższej perspektywie, liczonej do 2050 r., w Polsce wyremontować trzeba będzie z kolei od 4,4 do 6 mln budynków mieszkalnych, w tym od 4 do 5,5 mln domów jednorodzinnych.

Zgodnie z przewidywaniami twórców planu, renowacje budynków przyniosą oszczędność energii w skali kraju na poziomie 305 TWh (terawatogodzin) rocznie. To ilość energii, która wystarczyłaby do oświetlenia 76 mln gospodarstw domowych przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *