Aktualny koszt budowy domu

Galopujące ceny mieszkań niejednokrotnie skłaniają klientów do analizy, czy budowa domu nie jest korzystniejszym rozwiązaniem.

Od 2021 r. obowiązują bardziej rygorystyczne normy energetyczne dotyczące budynków mieszkalnych. Jeśli budujący złożył wniosek o pozwolenie na budowę już w tym roku, musi się liczyć z wyższymi wydatkami m.in. na okna i drzwi trzymające ciepło, urządzenia wytwarzające energię odnawialną i ograniczające zużycie energii elektrycznej.

Ile kosztuje 1 mkw. domu?

W Polsce standardem są już budynki powszechnie nazywane pasywnymi, charakteryzujące się niskim zużyciem energii służącej do ogrzewania domu (mniejszym 15 kWh na 1 mkw. rocznie). Koszt budowy dwukondygnacyjnego domu wolnostojącego, o powierzchni użytkowej ok. 140 mkw., spełniającego takie standardy, bez podpiwniczenia, wykonanego z bloczków silikatowych i pokrytego dachówką ceramiczną, z wykończeniem „pod klucz” wyliczył Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa „Promocja”.

Z analizy wynika, iż przy budowie i wykończeniu takiego domu trzeba liczyć się z kosztami średnio ok. 712 tys. zł netto (bez VAT), co w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej daje kwotę 5078 zł.

To jednak tańszy wariant. Bowiem jeśli budowa domu będzie realizowana w systemie zleceniowym przez firmę budowlaną (m.in. z dostawą materiałów), to trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem 8 proc. stawki VAT, a całkowity koszt budowy wyniesie 769 tys. zł (5484 zł za mkw.), z czego niespełna 60 proc. stanowią koszty materiałów, 18 proc. robocizna netto (bez narzutów), a marża firmy to niecałe 4 proc.

W ciągu poprzednich dwóch lat dało się odczuć dużą podwyżkę kosztów materiałów i robocizny, w efekcie aż o 9,1 proc wzrósł w tym okresie koszt budowy domu. W lepszej sytuacji są ci, którzy dopiero planują budowę domu, bowiem wraz z końcem ubiegłego roku wzrost cen mocno wyhamował i spodziewana jest ich stabilizacja.

Jeszcze koszt działki

W powyższych wyliczeniach nie uwzględniono kosztów zakupu działki, jej zagospodarowania, kosztu projektu i wykonania niezbędnych przyłączy. A to spore koszty, bowiem w największych miastach działki osiągają często horrendalne ceny i bardzo mocno windują ogólny koszt budowy domu.

Ich ceny są porównywalne z zakupem średniego mieszkania. Do budowy domu jednorodzinnego trzeba mieć działkę ok. 1000 mkw. Przykładowo na warszawskiej Białołęce to koszt ok. 400-500 tys. zł. To z tego powodu w dużych miastach buduje się domy głównie w zabudowie szeregowej. Za równowartość tej kwoty można już kupić w tej dzielnicy 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 50-60 mkw. Przeciętnie mkw. nowego mieszkania to tutaj koszt ok. 8,1 tys. zł brutto.

Dla porównania koszt budowy 1 mkw. mieszkania w apartamentowcu mającym 5-10 kondygnacji i garaż podziemny (dwie kondygnacje) to koszt średnio 5515 zł netto (wyższy o 7,8 proc. niż dwa lata temu).

W poszczególnych miastach koszty budowy porównywalnych budynków mogą się znacząco różnić, przykładowo w Warszawie są o ok. 13 proc. wyższe.

Źródło: forsal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *