Będzie zmiana opodatkowania garaży i miejsc postojowych

Właściciele mieszkań w blokach płacą podatek od nieruchomości nie tylko od mieszkania, ale również od miejsca postojowego, jeśli takie posiadają. Garaż i mieszkanie do tej pory opodatkowane były różnymi stawkami, teraz ma się to zmienić, a mieszkańcy bloków będą mogli zaoszczędzić. Podatek od garażu i miejsca postojowego może być nawet 10 razy niższy niż do tej pory.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że garaż i mieszkanie powinny być objęte taką samą stawką podatku od nieruchomości, czyli tą, która obowiązuje dla mieszkania. Zmiana przepisów podatkowych ma wejść w życie najpóźniej w 2025 roku.

Stawka podatku od nieruchomości w przypadku mieszkania i miejsca postojowego lub garażu znacznie się różni. W efekcie właściciel mieszkania z przypisanym miejscem postojowym lub garażem płaci podatek w dwóch różnych wysokościach. Maksymalna stawka podatku od nieruchomości w przypadku mieszkania wynosi w bieżącym roku 1,00 zł/mkw., a w przypadku miejsca postojowego lub garażu, które traktowane są jako obiekty niemieszkalne, aż 9,71 zł/mkw. Wysokość podatku od nieruchomości samorządy ustalają we własnym zakresie. Planowane zmiany będą dość znaczące dla kieszeni podatników. Przykładowo, jeśli ktoś posiada garaż lub miejsce postojowe o powierzchni 20 metrów kwadratowych, przyjmując maksymalną stawkę podatku, musiał w tym roku zapłacić 194,20 zł, a gdyby garaż lub miejsce postojowe objęte było taką samą stawką podatku jak mieszkanie, podatek wynosiłby jedynie 20 zł.

18 października br. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją opodatkowanie miejsca garażowego w budynku wielorodzinnym, posiadającego księgę wieczystą, stawką wyższą niż garażu bez odrębnej własności. Zgodnie z wyrokiem Trybunału, miejsce postojowe w hali garażowej stanowi immanentny element mieszkania i powinno być opodatkowane taką samą stawką. Do tej pory, jeśli garaże lub miejsca postojowe były ustanowione na odrębnym akcie, traktowane były jako budynki niezwiązane z mieszkaniem i opodatkowane jako „pozostałe” budynki niemieszkalne. Jeśli hala garażowa w budynku wielorodzinnym miała odrębną niż mieszkanie księgę wieczystą, podatnik płacił nawet 10-krotnie więcej, co jest nierówne i niesprawiedliwe. Zgodnie z opinią Trybunału Konstytucyjnego garaż lub miejsce garażowe nie muszą znajdować się w tym samym budynku, w którym zlokalizowane jest mieszkanie. Mogą znajdować się w oddzielnej hali garażowej na osiedlu, wciąż jednak stanowią integralną część mieszkania, a więc stawka podatku od nieruchomości powinna być niższa.

Podatnicy będą płacić niższy podatek od nieruchomości od 2025 roku. Obecnie obowiązujące przepisy tracą moc z końcem 2024 roku, a więc jeszcze w przyszłym roku dochody samorządów z tytułu podatku od nieruchomości się nie zmienią. Ustawodawca powinien zmienić przepisy do końca 2024 roku, jeśli jednak tego nie zrobi, podatnicy i tak będą płacić mniej na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Od 2025 roku czeka nas prawdopodobnie zmiana ustawy o podatku od nieruchomości, ponieważ nowe regulacje dotyczące stawek podatku, to nie jedyne zadanie nałożone przez TK w tym zakresie. W wyroku z 4 lipca 2023 r. Trybunał nakazał ustawodawcy wprowadzenie nowych definicji budynku i budowli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *