Bezpieczny Kredyt 2 proc. jako wsparcie budowy domu

Od pierwszego lipca 2023 roku banki mają zacząć przyjmować wnioski na Bezpieczny Kredyt 2%. Jest to nowy rządowy program wsparcia w zakupie pierwszego mieszkania. Za pomocą tego preferencyjnego kredytu będzie można również sfinansować budowę domu.

Bezpieczny Kredyt 2% będzie dostępny dla osób, które nie ukończyły jeszcze 45 lat i nie mają własnego mieszkania lub domu. W przypadku małżeństw młodsza z osób musi spełniać kryterium wieku, jednak warunek dotyczący posiadania praw własności do nieruchomości dotyczy wszystkich kredytobiorców.

W ramach programu dostępny będzie kredyt w wysokości 500 tys. złotych. W przypadku małżeństw lub osób wychowujących dzieci maksymalna kwota może wynieść 600 tys. zł. Maksymalna kwota wkładu własnego wnoszonego przez kredytobiorców została ustalona na poziomie 200 tys. złotych. Oznacza to, że Bezpiecznym Kredytem 2% będzie można sfinansować nieruchomość o maksymalnej wartości 700 tys. zł lub 800 tys. zł w zależności od sytuacji kredytobiorców.

Bezpieczny Kredyt 2% na budowę domu

Środki z Bezpiecznego Kredytu 2% będzie można przeznaczyć również na budowę lub wykończenie domu jednorodzinnego. W takiej sytuacji posiadana działka budowlana stanowi wkład własny, a jego wysokość nie jest ograniczona do 200 tys. złotych. Gdy wkładem własnym jest działka z nierozpoczętą jeszcze budową lub środki zbierane na Mieszkaniowym Koncie Oszczędnościowym, to łączna kwota kredytu i zgromadzonych środków własnych może sięgnąć miliona złotych.

Wysoka kwota kredytu i brak ograniczeń w postaci limitu ceny za metr kwadratowy nieruchomości sprawiają, że nowy kredyt powinien się cieszyć popularnością zarówno w przypadku finansowania zakupu nieruchomości, jak i budowy domu.

Warto wcześniej przygotować się do kredytu

Banki dopiero pracują nad przygotowaniem oferty kredytów w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, ale można się spodziewać, że procedura związana z uruchomieniem kredytu na budowę domu będzie taka sama, jak w przypadku standardowego kredytu hipotecznego. Aby skorzystać z rozwiązania zaraz po starcie, programu warto wcześniej zgromadzić dokumenty, które będą niezbędne do złożenia wniosku kredytowego.

W przypadku budowy domu banki wymagają większej ilości dokumentów niż w przypadku kredytu na zakup. Ponieważ nie wszystkie formalności załatwimy „od ręki”, warto wcześniej spotkać się z doradcą kredytowym i przygotować dokumenty według zaleceń banku lub banków, w których będziemy starać się o kredyt.

W przypadku kredytu na budowę domu wraz z wnioskiem kredytowym musimy przedstawić w banku:

  • dokument potwierdzający prawa własności do gruntu, na którym będziemy prowadzić inwestycję (księga wieczysta lub akt notarialny),
  • wypis i wyrys z ewidencji gruntów,
  • prawomocne pozwolenie na budowę,
  • projekt budowlany wraz z adaptacją,
  • operat szacunkowy,
  • dziennik budowy.

Każdy bank poprosi nas również o przedstawienie kosztorysu wraz z harmonogramem planowanych prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *