Bezpieczny Kredyt 2 proc. a podatek dochodowy – czy trzeba płacić?

W ostatnim czasie najbardziej medialnym rządowym programem socjalnym jest bez wątpienia „Bezpieczny kredyt 2%”. Oferuje on pomoc w dopłatach do kredytu hipotecznego dla osób, które nie posiadały wcześniej aktu własności i mają co najwyżej 45 lat. Jednak oprócz tych warunków trzeba również spełnić szereg innych. Czy wśród nich jest odprowadzenie podatku dochodowego?

Nowe wsparcie mieszkaniowe dla młodych obywateli

Z dniem 1 lipca bieżącego roku ruszył zapowiadany kilka miesięcy wcześniej flagowy program polskiego rządu mający wspomóc młode osoby w zakupie ich pierwszego mieszkania. Mowa „Bezpiecznym kredycie 2%”, który ma pozwolić na skorzystanie przez 10 lat z państwowych dopłat do kredytu udzielonego przez banki biorące w tym przedsięwzięciu. Jak można było się spodziewać, już od samego początku program cieszy się dużym zainteresowaniem. W związku z tym rodzi się wiele pytań odnośnie do procedur, które będą obowiązywać każdego kredytobiorcę. Jedną z najczęściej pojawiających się niejasności jest kwestia podatku dochodowego. Nie jest łatwo znaleźć odpowiedzi na pytanie, czy beneficjent kredytu będzie musiał zapłacić PIT.

Odpowiednie regulacje mają chronić przed podatkiem

W tym celu warto się zwrócić do ekspertów prawa podatkowego oraz tych, którzy na co dzień zajmują się sektorem bankowym. Jak się okazuje, wszystkie dopłaty, które kredytobiorca otrzyma od państwa w trakcie spłacania rat w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%”, będą zwolnione z podatku dochodowego. W trakcie prac projektowym parlament zadbał o zapisanie w ustawie stosownej ulgi podatkowej. Gdyby nie ten z pozoru błahy zapis, Urząd Skarbowy mógłby uznać, że dopłaty, które byłyby formą wsparcia w trakcie spłaty kredytu, są dochodem pochodzącym z innego źródła. To z kolei otworzyłoby furtkę do domagania się odprowadzenia PIT-u od uzyskanej w ten sposób sumy. Jeżeli jednak możliwością uzyskania danej dopłaty jest objęty ogół społeczeństwa, skarbówka interpretuje to nie jako indywidualną korzyść majątkową, lecz świadczenie neutralne podatkowo, zwolnione z opłat na rzecz urzędu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *