Budownictwo mieszkaniowe I-VIII 2022 r. wg danych GUS

Według wstępnych danych zebranych przez GUS pod koniec września 2022, w bieżącym roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w 2021. Spadła jednak liczba wniosków o pozwolenie na budowę oraz rozpoczętych projektów budowlanych. Z pewnością mają na to wpływ rosnące koszty budowy oraz niepewność ekonomiczna towarzysząca kiepskiej koniunkturze. Na spadek liczby nowych inwestycji ma też wpływ niepewna sytuacja geopolityczna i co za tym idzie rosnące ryzyko inwestycyjne.

Nowych budynków jest więcej

Raport GUS zbiera dane o stanie budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do sierpnia 2022. Dowiadujemy się z niego, że do użytkowania oddano w tym czasie 145,5 tysiąca mieszkań, czyli o niemal 2% więcej niż w ubiegłym roku. Deweloperzy wsparli podaż, dodając 85,6 tysiąca mieszkań, co daje wzrost o 3,1% w skali rok do roku. Prywatnie inwestycje przyczyniły się tymczasem do powstania 58,1 tysiąca mieszkań, jest ich więc o 2,2% więcej niż w 2021. Wszystkie wymienione projekty budowlane stanowiły niemal 99% rynku. Reszta to inwestycje państwowe, czyli między innymi spółdzielcze czy komunalne. Ile ich było? W omawianych miesiącach poza sektorem prywatnym oddano 1827 mieszkań. Rok wcześniej było to 3108 lokali mieszkaniowych. Warto zauważyć, że powierzchnia użytkowa nieruchomości wprowadzonych na rynek wyniosła niemal 14 milionów mkw. Jest to wynik o 1,4% lepszy niż jeszcze rok temu. Przeciętny metraż nowego mieszkania z omawianego okresu to 94,5 mkw. 

Co z nowymi projektami?

Nieco gorzej prezentują się dane dotyczące nowych projektów budowlanych. Od stycznia do sierpnia bieżącego roku wydano pozwolenie lub zgłoszono budowę 214,8 tysiąca mieszkań, czyli o niemal 6% mniej niż rok temu. Liderami znów okazali się deweloperzy. To z ich inicjatywy rozpoczęto budowę 146,3 tysiąca nieruchomości. Inwestorzy indywidualni dostali 65,4 tysiąca pozwoleń na budowę. Patrząc z perspektywy rok do roku jest to spadek o niemal 21%. Podobnie jak w przypadku oddawania nowych budynków, tak i w kwestii pozwoleń prym wiedli deweloperzy oraz inwestorzy prywatni. To te dwie grupy były inicjatorami 98,6% wszystkich pozwoleń czy nowych inwestycji budowlanych. Dla sektora państwowego wydano ich tylko 3097.

Od początku 2022 do sierpnia rozpoczęto budowę niemal 150 tysięcy mieszkań, czyli o 23,4% mniej niż przed rokiem. Deweloperzy zainicjowali trochę ponad 85,1 tysiąca inwestycji. Osoby prywatne rozpoczęły 61,4 tysiąca przedsięwzięć budowlanych. Obie te wartości spadły rok do roku. Jednak szczególnie jest to widoczne w przypadku prywatnych inwestorów — ich aktywność spadła o ponad 17%. W sektorze państwowym omawiany okres był początkiem tylko 2334 budów. Oznacza to spadek o niemal 1000 inwestycji, porównując ten dane dotyczące roku 2021. W sierpniu 2022 w budowie pozostawało 874,7 tysiąca lokali mieszkaniowych. 

Z raportu GUS wynika, że zdecydowanym liderem pod względem liczby nowych mieszkań, pozwoleń na budowę i nowych inwestycji w omawianym okresie było województwo mazowieckie. Na rynek wprowadzono tam 25,5 tysiąca lokali. Rozpoczęto 26,1 tysiąca inwestycji oraz uzyskano niemal 40 tysięcy pozwoleń na budowę. Na drugim miejscu uplasowała się Wielkopolska, która od stycznia do sierpnia 2022 zyskała prawie 16 tysięcy lokali mieszkaniowych, a rozpoczęto tam budowę 13,9 tysiąca nieruchomości. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *