Jak wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium, średnie kwoty płacone za działki budowlane, w I kwartale 2024 r. rosły średnio o 4-5%. Ostatnie podwyżki przełożyły się na dwucyfrowe wzrosty cen w ujęciu rocznym. Okazuje się jednak, że zdarzają się wyjątki, jak na przykład Warszawa, gdzie obecnie jest taniej niż 2 lata temu.
W każdym kwartale redakcja Bankier.pl wraz z Cenatorium i „Pulsem Biznesu” przedstawia ceny, za jakie w rzeczywistości sprzedawane są działki budowlane w wybranych miastach w kraju, czyli ceny transakcyjne. W analizie ujęte są rynki lokalne w stolicy, Lublinie, Olsztynie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu.
Ceny transakcyjne działek budowlanych w stolicach województw
Jak wynika z przedstawionych danych, za nami jest kolejny, już piąty z rzędu kwartał z podwyżkami przeciętnych kwot płaconych za działki budowlane. Jeszcze na początku 2023 r. wzrosty te przeważnie wahały się pomiędzy 1-2% w ujęciu kwartalnym. Natomiast od drugiej połowy poprzedniego roku ich tempo wyraźnie przyspieszyło do 3-5% w relacji kwartał do kwartału.
W aktach notarialnych z początku 2024 r. wyraźnie widać, że szczególnie drożały parcele zlokalizowane w stolicach województw. Spośród wszystkich analizowanych w badaniu miast, za grunty płacono średnio od blisko 4% w Olsztynie do 5% we Wrocławiu więcej niż w ostatnim kwartale poprzedniego roku.
Tym samym, jak widać podwyżki odnotowane w I kwartale 2024 r. wyhamowały w stosunku do kwartału poprzedniego jedynie nieznacznie i wówczas wynosiły wciąż 4-6% w relacji kwartał do kwartału. Niestety znaczące wzrosty cenowe w ostatnim czasie spowodowały, iż obecnie w ujęciu rocznym, mówimy o dwucyfrowych podwyżkach. Otóż w porównaniu z I kwartałem 2023 r. średnie ceny transakcyjne wzrosły od 13% w Warszawie i Lublinie, do 17% w Gdańsku.
Bez wątpienia wciąż stolica pozostaje najdroższa, gdzie nominalnie za działkę budowlaną w I kw. 2024 r. trzeba zapłacić średnio 846 zł/mkw. Tuż za Warszawą plasuje się Gdańsk, ze średnią ceną 777 zł/mkw. O ile w stolicy, z uwagi na obniżki odnotowane w 2022 r. w ciągu ostatnich dwóch lat średnia cena transakcyjna wzrosła o 9%, to już w Gdańsku wzrost cenowy wyniósł niemal 22%. Natomiast zdecydowany rekord należy do Łodzi, gdzie przeciętna kwota płacona za grunty budowlane podskoczyła o 32,5%.
Ceny transakcyjne działek budowlanych w województwach
Nieznaczne, ale wciąż osłabienie tendencji wzrostowej, która nasiliła się w IV kwartale 2023 r., odnotowano w przypadku średnich kwot płaconych za parcele budowlane zlokalizowane poza stolicami województw.
Najdroższa wciąż pozostaje woj. małopolskie. W I kwartale 2024 r. po 4-procentowym wzroście w ujęciu kwartalnym, średnio płacono tam 166 zł/mkw. Na drugim miejscu uplasowało się woj. pomorskie, gdzie w aktach notarialnych wpisywano przeciętnie 146 zł/mkw. co było wzrostem o 4,7% kwartał do kwartału.
Na Mazowszu średnia stawka odnotowana na początku 2024 r. wyniosła 145 zł/mkw. Było to o 4,1% więcej niż trzy miesiące wcześniej i jednocześnie o blisko 13% więcej niż w I kwartale 2022 r. to działki w woj. mazowieckim kupowano przeciętnie taniej niż dwa lata temu, gdy średnia cena transakcyjna przekraczała 150 zł/mkw. i była najwyższa w kraju.