Ceny materiałów budowlanych – jak się zmieniają?

Koszty budowy domu od 2021 roku nieustannie rosną, co nie jest zbyt dobrą informacją dla wszystkich tych, którzy chcą zainwestować w nieruchomość. Wszystko za sprawą ogromnych podwyżek, które nie ominęły tej branży. Chociaż ceny niektórych materiałów budowlanych powoli spadają, to na znaczne obniżki cen nie ma co liczyć w najbliższym czasie.

Aktualne ceny materiałów budowlanych

Zgodnie z raportem grupy PSB Handel, która śledziła ceny najważniejszych materiałów do budownictwa w sierpniu 2023 w porównaniu do sierpnia 2022 roku koszty na budowach wzrosły o 1 proc. W stosunku do lipca ceny spadły o 0,4 proc. Cement i wapno zyskały na cenie o 21 proc., a chemia budowlana o 9 proc. Farby i lakiery, sucha zabudowa oraz dział kryjący się pod nazwą ogród i hobby zanotowały wzrost cen o odpowiednio 8, 7 i 6 proc. Wyposażenie AGD podrożało o 5 proc., a motoryzacja o 4 proc. Płytki, łazienki i kuchnie są droższe o 3 proc., podobnie jak dekoracje i wykończenia. Oświetlenie i elektryka zanotowały niewielki wzrost cen o 0,2 proc. Jedynie narzędzia pozostały na podobnym poziomie. W okresie od stycznia do sierpnia 2023 roku w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim ceny surowców budowlanych średnio wzrosły o 7 proc.

Są też pojedyncze tendencje spadkowe

Warto zwrócić uwagę na pozytywne tendencje. W sierpniu 2023 roku, w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku, odnotowano spadek cen niektórych materiałów budowlanych, takich jak instalacje i ogrzewanie (-0,4 proc.), stolarka (-0,6 proc.), izolacje wodochronne (-0,7 proc.), ściany i kominy (-5 proc.), dachy i rynny (-6 proc.), izolacje termiczne (-17 proc.), oraz płyty OSB i drewno (-24 proc.). W porównaniu z okresem od stycznia do sierpnia 2022 roku zmalał też koszt dachów i rynien (-2 proc.), izolacji termicznych (-7 proc.) oraz płyt OSB i drewna (-17 proc.). Kiedy przyjrzymy się materiałom potrzebnym do pokrycia dachu, możemy zaobserwować spadek cen dachówek ceramicznych (6-7 zł/sztuka), dachówek cementowych (5-7 zł/sztuka), blachodachówki (65-85 zł/m²), gontów bitumicznych (54-65 zł/m²), oraz papy asfaltowej (8-9 zł/m²). Elementy izolacji pokrycia dachowego, takie jak membrana dachowa (6-8 zł/m²), folia paroprzepuszczalna (3,90-5 zł/m²), oraz folia paroizolacyjna (4-6 zł/m²) również pozostają stosunkowo dostępne cenowo.

Przyszłość bardzo niepewna

Eksperci sugerują, że choć odnotowuje się pewną stabilizację cen materiałów budowlanych, to trudno spodziewać się znacznego spadku cen w najbliższych miesiącach. Wręcz przeciwnie, można oczekiwać niewielkiego wzrostu cen w przyszłym roku. Warto być świadomym tych zmian i odpowiednio planować budowę lub remont. Analizując obecne trendy cenowe można wywnioskować, które materiały warto dziś zakupić w większych ilościach tak, aby za pewien czas, kiedy będą one nam potrzebne niepotrzebnie nie przepłacić. Jeżeli będzie taniej, to na pewno nie w tym oraz z dużą dozą prawdopodobieństwa nie w następnym sezonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *