Ceny transakcyjne działek budowlanych znowu rosną

Wzrosty cen obserwowane ostatnio na rynku nieruchomości dotyczą też segmentu działek budowlanych. Według raportu redakcji Bankier.pl, który publikowany jest co kwartał, tendencja ta widoczna jest szczególnie w miastach wojewódzkich. Cykliczna analiza, która dostarcza nam tych danych, przygotowywana jest w oparciu o obserwacje trendów w wybranych dużych miastach kraju. Obejmuje ona rynki lokalne w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Lublinie.

Stawki transakcyjne rosną

Wzrost średnich cen transakcyjnych w segmencie działek dotyczy głównie aglomeracji. Trend ten w ujęciu miesięcznym najmocniej zaznaczył się w Gdańsku. Tam działki podrożały aż o 6%. Nieco mniej, bo o 5% podrożały parcele w Krakowie i Poznaniu. Zjawisko to jest tym bardziej wyraźne, że niemal cały 2022 rok upłynął na stabilizacji cen właśnie w tej części rynku.  

Warto zauważyć, że nie wszędzie jednak skoki cen są tak duże. W Warszawie, Olsztynie czy Lublinie ceny działek pod zabudowę zdrożały w porównaniu do trzech ostatnich miesięcy 2022 tylko o niecały 1%. W poprzednich kwartałach korekty te sięgały nawet 3% w skali kwartał do kwartału. W omawianym okresie najbardziej stabilne okazały się ceny gruntów w Łodzi. Tam zmiana ich wartości osiągnęła ledwie 0,1%. Tym samym była to najmniejsza kwartalna korekta zanotowana od początku 2020 roku. Nie oznacza to niestety podobnych wyników dla tego regionu w ujęciu rocznym. Wcześniejsze podwyżki przełożyły się na spory wzrost cen w tym okresie. Sięgnął on średnio 15%. Przez to właśnie Łódź nie jest już miastem z najtańszymi parcelami spośród wszystkich analizowanych. Obecnie pozycję tę zajmuje Lublin, gdzie stawki są niższe niż przed rokiem. 

Ceny parceli rok do roku spadły też we wspomnianej już Warszawie. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w stolicy Warmii i Mazur. Najbardziej wyraźny trend zniżkowy widoczny jest w województwie mazowieckim. Za grunty rolne płacono tam w I kwartale 2023 średnio 128 zł za mkw. To o niemal 15% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Piąty kwartał z rzędu mamy tam do czynienia z korektą w dół. Gdzie więc działki budowlane są obecnie najdroższe? Rekordzistą okazuje się województwo małopolskie. Tam średnia cena za metr kwadratowy gruntu pod zabudowę to 146 zł. Czyli o 2,2% więcej niż przed kwartałem i niemal 3% więcej niż rok wcześniej.

Kwartale wzrosty były najbardziej wyraźne w województwie łódzkim oraz na Warmii i Mazurach. Ceny gruntów skoczyły tam odpowiednio o 3,5 i 4,3%. W skali roku największy wzrost zanotowano w Wielkopolsce. Tam korekta wyniosła +5,1%. Trudno na razie ocenić, czy trend ten wzmocni się i utrzyma. Specjaliści wyraźnie mówią jednak, że to najlepszy moment na zakupy w branży mieszkaniowej. Bardzo możliwe, że prognoza ta dotyczy również segmentu gruntów budowlanych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *