Domy jednorodzinne coraz mniejsze

Ostatnie miesiące na rynku nieruchomości to nie tylko wzrost liczby nowych inwestycji i sprzedawanych lokali, ale również znaczne podwyżki cen materiałów budowlanych. Zbudowanie domu jednorodzinnego jest więc coraz większym wydatkiem, przez co ich średnia powierzchnia sukcesywnie się zmniejsza.

Wnioski płynące z danych Głównego Urzędu Statystycznego są jednoznaczne. Z roku na rok powierzchnia budowanych w Polsce domów jednorodzinnych się zmniejsza. Jeszcze pięć lat temu ich średnia wielkość wynosiła 146,4 m2, a rok później było to już 145,8 m2. Jednak największy spadek widoczny był w latach 2017-2019. W 2017 średnia powierzchnia domu jednorodzinnego wynosiła 145,1 mkw., rok później 144,2 mkw., w 2019 roku natomiast było to już 143,3 mkw.

Tendencja taka jest prawdopodobnie wynikiem rosnących cen materiałów i usług budowlanych. W ostatnich latach koszt budowy domu zwiększył się o 20%, co przy i tak niemałych kosztach takiej inwestycji jest dużą kwotą. Na razie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta miała się zmienić i spodziewać się można dalszych spadków powierzchni budowanych domów.

Co ciekawe, wielkość domu jest różna w zależności od lokalizacji. I trudno tu znaleźć wspólną przyczynę, ponieważ największe domy budowali inwestorzy na terenie Warszawy, co może mieć związek z zamożnością osób mieszkających w tej części kraju. Następne w kolejności są Olsztyn i Łódź, w których z kolei ceny gruntów budowlanych, a także usług są sporo niższe od tych w stolicy. Jednak najmniejsze domy oddane do użytku w zeszłym roku powstały w Rybniku i Chełmie, a ich powierzchnia była mniejsza niż 120 mkw.

Zmieniają się również preferencje co do wyglądu samego domu. Popularniejsze stają się zwarte, proste bryły z dwuspadowym dachem. W roku 2019 ponad 70% domów oddanych do użytku miało taki właśnie dach. Proste, minimalistyczne projekty to nie tylko mniejszy koszt budowy domu. Jest to również związane z ideą budowania w duchu ekologii. Domy ekologiczne i pasywne charakteryzują się bowiem nieskomplikowanym kształtem, który ma zapewnić większą energooszczędność takiego budynku, obniżając jednocześnie koszty jego eksploatacji. Ponadto minimalizm to jeden z panujących od jakiegoś czasu trendów w budownictwie.

Inwestorzy decydują się również na rozwiązania, które obniżą koszt całej inwestycji, np. wybierając blachodachówkę zamiast dachówki ceramicznej. Cena samego materiału jest sporo niższa, a dodatkowo budynek nie wymaga w takim wypadku masywnych fundamentów, które przenosiłyby obciążenia dachówki ceramicznej, co także wpływa na obniżenie kosztów inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *