Działka budowlana w dobrej cenie – gdzie szukać?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z 2023 roku wynika, że ceny gruntów w Polsce rosły wówczas szybciej niż inflacja. Zakup działki budowlanej przekracza obecnie możliwości finansowe wielu Polaków, przy czym w takiej inwestycji nie musi chodzić o teren pod budowę własnego domu. Czy w Polsce można jeszcze zakupić tanie grunty? Jeżeli tak, to gdzie szukać?

Tanie działki – głównie na wsi

Standardem na rynku są ceny zdecydowanie niższe w małych miejscowościach niż w dużych miastach. Dotyczy to wszystkich województw. Z danych GUS opracowanych przez rynekpierwotny.pl wynika, że różnice mogą być duże. Przykładowo, w woj. mazowieckim za 1 mkw. w mieście trzeba średnio zapłacić około 4 razy więcej niż na wsi, ale nie wszędzie różnice są aż tak duże. W opolskim ta różnica wynosi zaledwie kilkanaście złotych na mkw., ale w zdecydowanej większości województw są to kwoty 2-3 razy wyższe.

W poszukiwaniu tanich działek warto udać się do małych miejscowości. Im dalej od miasta, tym ceny gruntów są niższe. Z danych nieruchomosci-online.pl z 2023 roku wynika, że w Katowicach za 1 mkw. trzeba było zapłacić 543 zł, ale już w okolicznych miastach – od 210 do 330 zł. Średnia cena w Warszawie wynosiła 749 zł za mkw., ale w graniczących gminach można było znaleźć działkę już od 160 zł za mkw. We Wrocławiu trzeba zapłacić przeciętnie 490 zł za mkw., a w okolicy dało się kupić grunt już od 90 zł za mkw.

Działki w dobrej cenie – w których województwach?

Nie tylko wielkość miejscowości ma wpływ na cenę. Na niektórych obszarach średnie stawki za mkw. są zdecydowanie wyższe niż w innych. Z danych GUS z 2021 roku wynika, że najtaniej można kupić działkę budowlaną w województwach:

• lubuskim – średnia cena na wsi wynosiła 30 zł za mkw., a w miastach – 76 zł;
• łódzkim – 32 zł za mkw. na wsi i 91 zł w miastach;
• podkarpackim – 36 zł za mkw. na wsi i 119 zł w miastach;
• świętokrzyskim – 40 zł za mkw. na wsi i 73 zł w miastach.
Gdzie było najtaniej? Jeśli chodzi o grunty na wsi – w lubuskim, a w mieście – w świętokrzyskim.

Dzielnice z niższymi cenami gruntów

Różnice w cenie mkw. działki w zależności od części miasta mogą sięgać kilkuset złotych. Przeważnie Polacy wybierają pod budowę grunty mające od 500 do 1000 mkw. To oznacza, że mogą zaoszczędzić nawet powyżej 100 tys., jeśli zdecydują się na tańsze dzielnice. Zazwyczaj im bliżej centrum miasta, tym drożej. Taniej jest na obrzeżach.

Rodzinne ogródki działkowe jako alternatywa

Alternatywą dla tych, którzy nie mają środków na działkę w mieście, a nie chcą wyjeżdżać z niego, są ogródki działkowe ROD. W tym przypadku jednak nie jest się jej właścicielem, a jedynie dzierżawcą. Często znajduje się na nich niewielki domek. W zależności od lokalizacji i stanu działki ceny wynoszą przeważnie od 20 do 100 tys. zł. Zazwyczaj ogródki działkowe znajdują się niedaleko osiedli mieszkaniowych i mogą zapewnić dobre warunki do spędzenia wolnego czasu na zewnątrz.

Artykuł dodany w kategorii Blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *