Gdzie są najdroższe domy w Polsce?

Jak wynika z obliczeń Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wykonanych na podstawie danych aplikacji Properly.io, najdroższe domy w Polsce obecnie znajdują się w Zakopanem. Za metr kwadratowy domu w tym mieście i jego okolicach trzeba zapłacić niemal 19 tys. zł. To więcej niż w stolicy i Krakowie, a nawet tradycyjnie drogich miejscowościach turystycznych, gdzie metr kwadratowy mieszkania kosztuje 16 tys. zł.

Tuż za Zakopanem i powiatem tatrzańskim (18 975 zł za metr kwadratowy), uplasowało się miasto z drugiego krańca Polski – Świnoujście. Metr kwadratowy domu czy mieszkania będzie kosztował nas tam obecnie 17 713 zł. O ok. 1000 zł mniej trzeba zapłacić w sąsiadującym ze Świnoujściem powiecie kamieńskim. Za nim na liście znajdują się powiat pucki (14,6 tys. zł), i kołobrzeski (13,1 tys. zł), a następnie w kolejności, mrągowski (9,8 tys. zł), karkonoski (9,5 tys. zł) i nowosądecki (8,2 tys. zł).     

Wzrosty cenowe przyśpieszają

Planujący zakup nieruchomości nie powinni zwlekać z decyzją. Ceny w miejscach turystycznych w kraju wciąż idą w górę. Według wyliczeń PIE tylko w ciągu roku wzrosły one o 4,5%, czyli o średnią krajową. Jeszcze w czasie zeszłorocznych wakacji, w pięciu najchętniej odwiedzanych powiatach, za metr kwadratowy mieszkania trzeba było zapłacić 15,4 tys. zł. Obecnie jest to już 16,1 tys. zł. Najszybszy wzrost cenowy odnotowano w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim. Otóż w ciągu ostatniego roku, cena za metr kwadratowy podrożała o ponad 4,5 tys. zł., z 11,4 tys. zł do ponad 16 tys. zł. Na rynku sprzedaży zauważa się coraz droższe oferty. Okazuje się, że cena metra kwadratowego kawalerek znajdujących się w pobliżu morza przekroczyła 50 tys. zł. W Świnoujściu wystawiono na sprzedaż 44-metrowe mieszkanie za cenę 1,5 mln zł.

Warszawa i Kraków cenowo skromnie

W porównaniu do powiatów turystycznych, Kraków i stolica wypadają bardzo korzystnie. Metr kwadratowy w Warszawie kosztuje 13 640 zł, a w stolicy Małopolski – 11 750 zł (ceny za Muratorplus). Według danych portalu otodom.pl, za dom o powierzchni 250 metrów w Krakowie trzeba będzie zapłacić od 2,3 do 2,6 mln zł, a w Warszawie od 1,8 do 2,5 mln zł. Natomiast w Zakopanem nieruchomość o takiej samej powierzchni kosztowała będzie już średnio 2,5 mln zł.    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *