Jak podłączyć gaz do domu?

gazomierz

Aw58, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Koszt podłączenia domu do instalacji gazowej to w ostatnich miesiącach bardzo popularny temat. Pandemia sprawiła, że dużo osób decyduje się na budowę domu na działce albo remont już posiadanej nieruchomości. W wielu przypadkach Polacy stawiają wówczas na gaz ziemny jako podstawowe źródło ciepła. Ile właściwie to kosztuje, jakie są możliwości i wymagania? Czy każdy może skorzystać z gazu na swojej działce? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Kiedy warto skorzystać z gazu ziemnego?

Ogrzewanie domu gazem i wykorzystanie go do grzania wody czy gotowania to świetny pomysł. W porównaniu do innych paliw jest taniej. W dodatku to bardziej ekologiczne rozwiązanie. W trakcie spalania gaz emituje znacznie mniej szkodliwych substancji niż inne paliwa (np. drewno, węgiel czy pellet). Dlatego też korzysta z niego coraz więcej polskich gospodarstw. To wydajne i komfortowe rozwiązanie.

Gaz ziemny jako źródło ciepła – wymagania

Jakie warunki należy spełnić, aby z tego skorzystać? Przede wszystkim dostęp do gazu ziemnego musi nam zagwarantować jeden z operatorów. Dużo zależy więc od tego, jak daleko od naszej działki biegnie gazociąg. Im bliżej, tym oczywiście lepiej, łatwiej i taniej. I odwrotnie – przy większej odległości pojawiają się trudności, a koszty rosną. Najlepiej wykonać przyłącze, gdy w grę wchodzi kilka – kilkanaście metrów. W pozostałych przypadkach konieczne – i kosztowne – może być już przerabianie obecnej infrastruktury.

Jeśli dom znajduje się w odpowiedniej odległości od sieci, możemy przyjrzeć się pozostałym wymaganiom formalnym. Informacje o warunkach technicznych, jakie należy spełnić, otrzymamy od lokalnego operatora. W tym celu musimy złożyć odpowiedni wniosek. Na odpowiedź przyjdzie nam czekać jakieś 3-4 tygodnie. Kluczowa w odpowiedzi jest informacja, czy konieczna będzie rozbudowa sieci, czy wystarczy jedynie wykonanie przyłącza.

Dzięki uzyskanym od operatora sieci gazowej szczegółom możemy zająć się przygotowaniem projektu. Przyłącze musi zostać zaprojektowane przez osobę lub firmę posiadającą stosowne uprawnienia.

Ile kosztuje podłączenie gazu?

Koszty zależą od wielu czynników, różnią się też w zależności od lokalizacji. Można jednak założyć, że:

  • wydanie warunków technicznych przez lokalnego operatora – 100-200 zł (ale może też być darmowe)
  • wykonanie projektu przyłącza gazowego – 1 500 – 2 500 zł
  • budowa przyłącza: 1 750 – 1 950 zł (w zależności od województwa) – opłata zryczałtowana, jeśli odległość od sieci to mniej niż 15 m, plus 60-80 zł za każdy dodatkowy metr przyłącza powyżej 15 m
  • szafka gazowa – kupno i montaż – ok. 500 zł
  • opłaty geodezyjne – ok. 1 500 zł
  • dodatkowe koszty, jeśli sieć gazowa wymaga rozbudowy

Uśredniając, możemy założyć, że koszt wykonania prostego przyłącza (przy odległości poniżej 15 m) to jakieś 5 – 6 tysięcy złotych.

Czy to wszystko? Prawie. Aby móc korzystać z gazu, należy podpisać umowę z dostawcą. Ogrzewanie domu w ten sposób to bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie. Jest to też znacznie wygodniejsze niż palenie drewnem czy węglem. Gazu nie trzeba magazynować, a podczas spalania nie wydziela on sadzy czy popiołu. Możemy go wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń, ale nie tylko. Z powodzeniem posłuży nam też do gotowania czy podgrzewania wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.