Jak projektujemy funkcjonalne kawalerki

Jak projektujemy funkcjonalne kawalerki

 

Zaprojektowanie niewielkiej kawalerki w sposób jak najbardziej użyteczny i komfortowy dla przyszłych lokatorów to ogromne wyzwanie dla projektantów. Wymaga pomysłowych rozwiązań, dobrze przemyślanych elementów wyposażenia i precyzji wykonania. Udowadniamy, że nawet małe mieszkanie może stać się funkcjonalną i pełnowartościową przestrzenią do życia.

Nasi projektanci poszukują coraz lepszych rozwiązań przy aranżacji niewielkich pomieszczeń. Przy pomocy dobrego projektu można stworzyć komfortową kawalerkę, w której znajdzie się aneks kuchenny, łazienka, pokój dzienny i sypialnia.

Najczęściej stosowanym przez nas rozwiązaniem jest połączenie salonu z kuchnią, dzięki czemu można uzyskać oddzielne miejsce na sypialnię i dodatkowe aneksy, np. wypoczynkowy. Ważne jest maksymalne wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni.

Na etapie aranżacji wnętrz pomocne są wielofunkcyjne i rozkładane meble, które dają możliwość modyfikacji pomieszczenia w zależności od potrzeb. Podwyższone łóżko, pod którym znajduje się wysuwana szafa na ubrania lub podest na którym można zaaranżować miejsce pracy, a pod który da się schować łóżko. Idealnym rozwiązaniem są też meble, które można zmienić w biurko itp. Pomysłowe jest łóżko, które można schować w ścianę.

Niezbędnym elementem wyposażenia kawalerki są liczne szuflady, szafki i schowki, w których można umieścić wszystkie przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu mieszkanie zyska wrażenie estetyki i ładu. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się meble przestronne, o prostej formie. Idealne są meble systemowe, wyposażone w liczne pudełka, koszyki, haczyki, półki, przegródki. Doskonale organizują niewielką przestrzeń, stwarzają wiele możliwości aranżacji małych wnętrz. Stają się też oryginalnym elementem wystroju.

W celu maksymalnego wykorzystania wolnego miejsca, lustra mogą być instalowane jako drzwi do łazienki czy sypialni. W niewielkim mieszkaniu idealnie sprawdzą się drzwi przesuwane i zasłony. Jedną ze ścian mieszkania można zastąpić luksferem, który daje dodatkowe światło. Aby uzyskać efekt powiększenia przestrzeni, można wybierać regały bez tylnej ściany lub meble ze szkła. Stół jadalny powinien być okrągły – zajmuje mniej miejsca.

Jeśli chcemy optycznie zwiększyć metraż kawalerki, podłogę całego mieszkania należy pokryć jednym kolorem i tym samym materiałem. Dla pogłębienia tego efektu ściany trzeba pomalować w kolorach jasnych, unikając mocnego kontrastu. Na sufitach i ścianach projektanci zalecają instalowanie niewielkich żyrandoli i lamp.

Dekorując mieszkanie różnymi dodatkami należy zachować umiar. Efektowne będą małe obrazy i zdjęcia rozwieszone w całym mieszkaniu. Kawalerkę można ozdobić przezroczystymi figurkami, wazonami i ramkami, pamiętając, aby wszystkie tworzyły spójną całość. Ważny jest umiejętny dobór kolorów, wzorów, dodatków i materiałów. Dzięki temu przestrzeń mieszkania zyska swój oryginalny charakter.

Nawet tak niewielkie mieszkanie można urządzić funkcjonalnie i komfortowo. Liczy się dobry projekt, pomysłowość i gust.

Artykuł dodany w kategorii Blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *