Jak urządzić balkon?

Balkon lub taras to często niedoceniany, a ważny element przestrzeni mieszkalnej. Odpowiednio wykończony i urządzony balkon nie tylko cieszy oko, ale może być oazą wyciszenia i spokoju wśród miejskiego zgiełku. Zarówno dla wyglądu jak i funkcjonalności tej przestrzeni mają znaczenie materiały, których używamy przy pracach wykończeniowych. Podłoga balkonowa jest narażona na niekorzystną pogodę i choćby z tego względu musi być wytrzymała i łatwa w czyszczeniu. Nic więc dziwnego, że współczesne aranżacje balkonowe starają się łączyć wygodę z materiałami najwyższej jakości, które wykazują się odpowiednią wytrzymałością. Na co jeszcze zwrócić uwagę urządzając balkon?

Zadbaj o podstawy

Piękne kwietniki to uwieńczenie balkonu, ale jego podstawą jest podłoga i to właśnie na niej skupiają się często nasze prace wykończeniowe. Słusznie, bowiem podłoga balkonowa to najbardziej eksploatowany element tej przestrzeni. Właśnie podłoże rzuca się też najbardziej w oczy, jeśli jest brudne lub zniszczone. Niewłaściwa konserwacja lub zaniedbane wyniszczenia w podłodze balkonowej mogą okazać się niebezpieczne. Dlatego właśnie, jeśli chcemy cieszyć się pięknym balkonem przez wiele lat, dobrze przemyślmy wybór materiału, którego użyjemy do wykończenia podłogi balkonowej.

Przez ostatnie lata modne i bardzo popularne są płytki na balkonie. Rozwiązanie to nadal ma swoich wiernych fanów, przede wszystkim dzięki temu, że są one łatwe w utrzymaniu. Ci wszyscy, którym jednak rozwiązanie to wydaje się nudne, mają kilka ciekawych alternatyw. Najciekawsze z nich to żywica i deski kompozytowe. Pierwsza opcja to przede wszystkim wytrzymałość. Żywica przez lata nie traci swojego wyglądu i jest bardzo odporna na uszkodzenia, dzięki czemu jej konserwacja jest banalnie prosta. Deski kompozytowe to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich tych, którym podobają się drewniane podłogi balkonowe. Mają one kilka przewag nad naturalnym drewnem. Na przykład są trwalsze i dużo bardziej odporne na wilgoć. Podłoga balkonowa z takich desek jest bardzo podobna do drewnianej, nie wymaga jednak tak częstych napraw i łatwiej utrzymać ją w czystości.

Gra w zielone

Oryginalną i ciekawą opcją jest zastosowanie jako podłoża balkonowego sztucznej trawy. Jest ona miękka i bardzo przyjemna w dotyku. Dodatkowo jest to opcja niedroga i łatwa w montażu. Sztuczna murawa niezwykle efektownie prezentuje się na zalanych zielenią balkonach, dopełniając przestrzeń swoim naturalnym charakterem. Nim jednak zdecydujemy się właśnie na tę opcję, pamiętajmy, że jest ona trudna w utrzymaniu i może wymagać częstej wymiany.

O charakterze balkonu decyduje nie tylko jego podłoga, ale i aranżacja balustrady czy wspomniane już kwietniki. Współczesna branża wnętrzarska oferuje wiele rozwiązań zapewniających ciszę i dyskrecję w naszej przestrzeni balkonowej. Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się na zabudowę balkonu czy zalejemy go kwiatami, bądźmy świadomi, że materiały użyte do wykończenia muszą być najwyższej jakości. Balkon to przestrzeń narażona na mróz, wiatr i wilgoć, dobre materiały sprawią, że nie będzie wymagał ciągłych napraw czy uciążliwej konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *