Jak urządzić domową bibliotekę?

in4mal/bigstockphoto.com

in4mal/bigstockphoto.com

Jak powiedział Cyceron: “Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy”. Warto jednak zadbać o to, aby „strawa” dla ducha cieszyła również nasze oczy. Poniżej podpowiadamy w kilku pomysłach jak urządzić domową bibliotekę.

Domową bibliotekę urządza się najczęściej w pokoju dziennym. Zwykle tam mamy najwięcej miejsca na jej stworzenie. W takim pomieszczeniu istnieje kilka rozwiązań na aranżację biblioteczki.

Tradycyjnie mogą to być:

  • półki na wspornikach zamocowanych do szyny, przykręconej do ściany; w przypadku bardzo bogatych zbiorów sprawdzi się zabudowa całej ściany,
  • wykorzystanie zakamarków, np. tych pod sufitem lub w wolnych wnękach,
  • regał umieszczony za kanapą bądź sofą.

Najlepiej sprawdzają się regały drewniane – bielone lub w jasnych odcieniach drewna, gdyż zdecydowanie mniej widać na nich kurz. Ciekawym pomysłem będzie też biblioteczka stworzona z płyt g-k. Karton-gips jest bowiem niezwykle plastyczny i pozwala na zabudowanie nawet najbardziej nietypowych miejsc, np. narożników czy szczelin.

Mniej oczywistym pomysłem aranżacyjnym na domową bibliotekę jest nieużywany kominek, który znakomicie sprawdzi się jako miejsce dla książek.

Ci, którzy są szczęśliwymi posiadaczami domu mogą umieścić swój księgozbiór pod schodami. Warto o tym pomyśleć jeszcze na etapie ich projektowania.

Jeśli mieszkamy w bloku i nasze M jest bardzo małe, to można urządzić biblioteczkę w przedpokoju. Wówczas półki możemy zamontować na ścianach lub pod sufitem. Ciekawym pomysłem wydaje się

również urządzenie domowej biblioteczki pod łóżkiem lub w samym łóżku, a dokładnie w wysuwanym pojemniku na pościel.

Książeczki w pokoju dziecięcym można natomiast wyeksponować niczym obrazy, dekorację ściany. W dodatku łatwo nam będzie doprowadzić do porządku biblioteczkę naszego malucha. W tej części domu sprawdzą się także koszyki, skrzynki, czy wózki na kółkach, dzięki którym dziecko będzie mogło z łatwością zapanować nad porządkiem swojej biblioteczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *