Jak urządzić pokój dla niemowlęcia?

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

W oczekiwaniu na maleństwo przygotowujemy się pod każdym względem. Edukujemy się czytając różne książki, uczęszczamy do szkoły rodzenia, kupujemy niezbędny asortyment, w tym wyposażenie do dziecięcego pokoju. Jak zaaranżować taki pokój, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję? Poniżej kilka cennych wskazówek.

Podczas urządzania pokoju najprzyjemniejszą częścią jest wybór koloru. Od lat na niebiesko maluje się pokoje dla chłopców, a na różowo – dziewczynek. Ten schemat można przełamać wybierając pozytywną zieleń, delikatną żółć czy ciepły fiolet. Ważne, aby wybrany kolor był spokojny. A wystrój można urozmaić dodatkami w postaci uroczych poduszeczek i kocyków oraz rysunków na meblach czy wybranej ścianie. Oświetlenie powinno być subtelne. Przydatna jest duża lampa stojąca i kilka mniejszych, które można łatwo przestawiać. Wygodny fotel przy ściany to ważny punkt pokoju dla niemowlaka – będzie to miejsce karmienia. To przy nim powinna stać wysoka lampa. Nieopodal należy ustawić przewijak. Na rynku dostępnych jest kilka wariantów. Najpraktyczniejsze są te gumowe, które łatwo można wyczyścić.  Nad przewijakiem przyda się niewielka lampka.

Wielkość pokoju jest decydująca przy dylemacie między kołyską a łóżeczkiem. W większym pokoiku można pozwolić sobie na łóżeczko. Jest ono też praktyczniejsze, bo może służyć nawet do 3 roku życia. Natomiast kołyska jest przytulniejsza i na początku z pewnością ułatwi usypianie maluszka. Niemniej przyzwyczajenie do kołysania przed snem może utrudnić zasypianie, gdy kołyska będzie już za mała. Kolejny niezbędny element wyposażenia pokoju niemowlęcego to odpowiedni materac; najbardziej wskazany jest kokosowy. Nieodzowna w tym przypadku jest też nieprzemakalna podkładka, dzięki której materac dłużej będzie nadawał się do użytku.

Pokój dla niemowlaka warto wyposażyć do specjalny kosz na brudne pieluchy, który szczelnie zamknięty chronić będzie przed brzydkimi zapachami. Ubranka i inne dziecięce przybory można trzymać w komodzie lub małej szafie. Na topie są obecnie białe, drewniane meble, które po kilku latach łatwo można pomalować i dopasować do gustu kilkulatka. Aranżacja pokoju niemowlęcego będzie ukończona dopiero wtedy, gdy pojawią się w nim różne zabawki – pluszaki, gryzaki, bujaczek, karuzela nad łóżeczkiem. Na ścianach cudowne chwile przypominać będą świeżo zrobione zdjęcia, które z czasem stworzą historię naszego maluszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *