Jak wybrać drzwi wejściowe do domu?

Wybór drzwi wejściowych nie należy rozpatrywać jedynie pod kątem estetycznym. Oprócz wizualnego dopasowania do elewacji i otoczenia warto wziąć pod uwagę również ich funkcjonalność.

Trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne

Drzwi wejściowe najczęściej wybierane są na wiele lat. Z tego powodu szczególnie ważna jest ich trwałość oraz wytrzymałość na warunki atmosferyczne. W efekcie, niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane, uwagę należy zwrócić na rodzaj wykończenia drzwi. Powłoka, którą zostały pokryte, powinna być odporna na wilgoć i promieniowanie UV. Dotyczy to również ościeżnicy oraz innych elementów montażowych.

Kolor drzwi

Oprócz dopasowania designu drzwi do koloru elewacji, pod uwagę warto również wziąć lokalizację domu.
W przypadku miejsc nasłonecznionych najlepiej zdecydować się na drzwi w jasnym kolorze. Ciemne barwy narażone są na płowienie pod wpływem promieni UV i lepiej sprawdzają się w miejscach zacienionych lub jako wejście do mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Dopasowanie do ościeżnicy

Kolejny ważny aspekt, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze i montażu drzwi zewnętrznych, to ich dopasowanie do ościeżnicy oraz jakość uszczelnienia. Precyzja w tym zakresie zwiększa właściwości izolacyjne drzwi. Dotyczy to zarówno przepuszczalności ciepła i chłodu, jak i dźwięków.

Izolacja termiczna i akustyczna

Dobrze dobrane drzwi chronią wnętrze domu i mieszkania przed wychłodzeniem, zapobiegając „uciekaniu” ciepła z pomieszczeń i wnikania zimna z zewnątrz.
Wpływ na termoizolacyjność drzwi ma materiał, z którego zostały wykonane, a także ich konstrukcja. Na rynku dostępne są również modele dodatkowo izolowane wełną mineralną lub styropianem.

Warto wiedzieć, że dodatkowa warstwa ociepleniowa stanowi jednocześnie barierę dla dźwięków, zwiększając ochronę akustyczną.

Ochrona przed włamaniem

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym kryterium, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze drzwi, jest ochrona przeciwwłamaniowa, jaką zapewniają. Do jednych z najbardziej polecanych zabezpieczeń należy zamek wielopunktowy. Oprócz tego można zdecydować się na dodatkowe blokady, takie jak bolce antywłamaniowe lub zasuwnica wielopunktowa. Istotne pod kątem bezpieczeństwa jest również wzmocnione miejsca styku ościeżnicy i skrzydła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *