Jak zminimalizować koszty ogrzewania domu? Proste sposoby na utrzymanie ciepła w domu i niższe rachunki

Sezon grzewczy w tym roku będzie wyjątkowo trudny, z powodu kryzysu energetycznego. Ceny paliw i energii elektrycznej stale rosną. Ogrzewanie gospodarstw domowych wyjdzie bardzo drogo. Polacy zastanawiają się, jak można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Forum Energii przygotowało poradnik, dzięki któremu możemy poznać wiele prostych rozwiązań pozwalających zredukować rachunki za ciepło.

Rosnące ceny źródeł ciepła

PAS (Polski Alarm Smogowy) cyklicznie analizuje koszty za poszczególne źródła ciepła. Ceny sprawdzane są w 32 składach we wszystkich województwach. Pierwsze badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2021 roku. O ile wzrosły ceny w sierpniu 2022 roku?

• Średnia cena węgla typu orzech wynosiła w styczniu 881 zł za tonę, w sierpniu 2022 – 2900 zł – wzrost o 229 proc.

• Cena pelletu wzrosła z 918 zł do 2445 zł, czyli o 166 proc.

• Drewno opałowe podrożało z 213 zł do 390 zł, czyli o 83 proc.

Węgla w Polsce będzie brakować, a ciepło systemowe podrożeje nawet o 40 proc. Specjaliści Forum Energii przygotowali poradnik, w którym podają sposoby na zredukowanie wydatków przeznaczonych na ogrzewanie domu tej zimy.

Jak zaznaczają specjaliści Forum Energii, polskie domy są bardzo energochłonne, zwłaszcza te starsze, których termoizolacja jest słabsza, a stolarka okienna i drzwiowa przyczynia się do sporej utraty energii.

Co można zrobić, aby zmniejszyć koszty  ogrzewania domu?

1. Monitoruj temperaturę w pomieszczeniach domowych

Niektóre pomieszczenia w domu wymagają mniej ciepła, inne więcej. Część ciepła można pozyskać z naturalnych źródeł. W kuchni temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni. Można wykorzystać ciepło, które generują sprzęty kuchenne. W łazience powinna ona wynosić 24-25 stopni Celsjusza, w pokoju dziennym lub dziecięcym 21 stopni, a w sypialni powinna oscylować między 17 a 19 stopni.

Montaż termostatu grzejnikowego pomoże optymalizować temperaturę. W ten sposób możemy zaoszczędzić na energii, nawet jeśli temperatura miałaby obniżyć się o jeden stopień Celsjusza, ponieważ to około 5-8 proc. mniej energii. Oprócz tego regulując temperaturę odniesiemy jeszcze inne korzyści. Zbyt ciepłe powietrze mogłoby źle wpływać na nasze drogi oddechowe, układ immunologiczny oraz jakość snu.  Natomiast zbyt zimne powietrze sprzyjałoby przymarzaniu ścian i tworzeniu się grzyba. Na czas, kiedy dom jest pusty lub w pomieszczeniach, w których rzadziej przebywamy, również możemy zmniejszyć temperaturę o kilka stopni.

Specjaliści oszacowali, że stosowanie głowic termostatycznych może przynieść aż 30 proc. oszczędności energii potrzebnej do ogrzania budynku.  Koszt zestawu, na który składa się zawór termostatyczny z głowicą zaczyna się od około 50 zł. Co więcej, jest stosunkowo prosty w montażu, więc można zamontować go samodzielnie.

2. Nie marnuj ciepła – jak wietrzyć pomieszczenia?

Zanim otworzysz okno, odczekaj kilka lub kilkanaście minut od zakręcenia termostatu. Okno należy otworzyć na oścież, aby jak najszybciej przewietrzyć pomieszczenie, a po jego zamknięciu ponownie odkręcić grzejnik. Taki sposób wietrzenia pozwoli na szybki dopływ świeżego powietrza i nie doprowadzi do wychłodzenia ścian w pomieszczeniu, co dzieje się kiedy tylko uchylamy okno.

3. Nie blokuj dopływu ciepła

Grzejniki w domu lub mieszkaniu powinny być odsłonięte tak, aby ciepło swobodnie rozchodziło się po całym pomieszczeniu. Zaburzona cyrkulacja powietrza może sprawić, że odczyty z mierników ciepła będą wyższe, niż powinny być, za co zapłacimy. Należy zachować co najmniej 10-20 cm odstępu między grzejnikami a meblami.

4. Zrób przegląd instalacji

Przed sezonem grzewczym ważne jest sprawdzenie instalacji grzewczej, ze względu bezpieczeństwa i oszczędności. Zaleca się wyczyszczenia kotła, przewodu kominowego, przegląd kotła grzewczego, a także usunięcie nieszczelności.

5. Zadbaj o dodatkowe wyposażenie domu

Ekrany zagrzejnikowe to pianka pokryta folią aluminiową, która odbija ciepło emitowane z grzejnika w kierunku ściany, które w efekcie trafia do wnętrza pomieszczenia. To przydatny element wyposażenia, który pozwoli zaoszczędzić od 2 do 7 proc. energii w zależności od dokonanego zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *