Jakie domy budowano w Polsce w 2022 r.?

Typowy dom jednorodzinny w Polsce w zeszłym roku jest budynkiem murowanym z ceramiczną dachówką o powierzchni użytkowej pomiędzy 100 a 150 m kw. Tak wynika z tegorocznego raportu Oferteo.pl dotyczącego budownictwa domów w Polsce w 2022 r. Został on zrealizowany w styczniu 2023 r. na podstawie danych 456 osób, które zdecydowały się na wybudowanie domu w roku ubiegłym. Celem badania jest przedstawienie najważniejszych trendów w budownictwie jednorodzinnym oraz poznania opinii Polaków dotyczących posiadania własnego domu.

Metraż powierzchni użytkowej

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na proces inwestycyjny ma planowana powierzchnia nieruchomości. Okazuje się, że najwięcej respondentów (42%) zdecydowało się na metraż w przedziale między 101-150 m kw., podobnie jak w poprzednim roku. Nieco większą powierzchnię użytkową, z przedziału 151-200 m kw., zadeklarowało 23% osób. Największy metraż, przekraczający 201 m kw., miało 11% nowo powstałych budynków.

Natomiast okazuje się, że domy o małych metrażach nie cieszą się większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 50 m kw. stanowiły jedynie 1% wszystkich budów. Nieco większe, metrażowo przypominające mieszkania w bloku, z przedziału 51-75 m kw. miały 6% udział w ogóle powstałych domów.

Należy dodać, że od 2022 r. istnieje możliwość wybudowania domu o powierzchni zabudowy do 70 m kw. bez konieczności starania się o stosowne zezwolenia. Jednak zaledwie 2% inwestorów przyznało, że powierzchnia ich domów była powiązania z wymogami dotyczącymi budowania w uproszczonych trybie.

Według raportu głównymi czynnikami decydującymi o wyborze metrażu były: wygoda użytkowania (38%), osobiste preferencje (25%) i dopasowanie budynku do powierzchni działki (15%). Nie bez znaczenia oczywiście była tutaj też wysokość dostępnego budżetu. Niektórzy przyznali, że musieli dostosować swoje oczekiwania co do powierzchni użytkowej do wytycznych w wybranym przez siebie projekcie.

Pochodzenie projektu   

Wciąż najwięcej inwestorów decyduje się na zakup gotowego projektu od architekta (37%). Jednak już średnio co 4 ankietowany (27%) wybiera opcję stworzenia projektu indywidualnego we współpracy ze specjalistą. Natomiast 23% respondentów zdecydowało o dopasowaniu zakupionego projektu do własnych potrzeb. W 11% przypadków autorami projektów byli sami inwestorzy, posiadający specjalistyczną wiedzę i umiejętność obsługi programów graficznych.

Wciąż najwięcej domów murowanych   

Niezmiennie od lat najwięcej domów w Polsce powstaje w tradycyjnej technice murowanej. W 2022 r. stanowiły one 82% ogółu inwestycji, co było wzrostem o 6 p.p. w porównaniu do poprzedniego roku. Odnotowano także spadek w ilości domów budowanych z drewna w tzw. technologii kanadyjskiej, zwanej także szkieletową (z 11% do 9%). Pozostałe nieruchomości powstały z wykorzystaniem prefabrykatów, bali i keramzytów (po 2%).

Najczęściej wybieranym pokryciem dachowym były dachówki ceramiczne, które popularnością przebiły blachodachówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *