Jakim trendom ulega nowoczesne budownictwo?

Jakim trendiom ulega nowoczesne budownictwo

Budownictwo mieszkaniowe przechodzi w ostatnich latach pewne odrodzenie, buduje się dużo i sporo się sprzedaje. Wpływ na to ma wiele czynników, które determinują również panujące w tej branży trendy.

I tak jednym z nich, który jednocześnie wpływa na wielkość i wygląd budowanych mieszkań jest rządowy program pomocowy Mieszkanie Dla Młodych. Zgodnie z jego założeniami osoby, które kupują swoją pierwszą nieruchomość mogą uzyskać dofinansowanie do mieszkań, których powierzchnia nie przekracza 75 mkw. Z tego powodu znaczna część oddawanych do użytku lokali ma taką właśnie lub mniejszą powierzchnię.

Rozkład pomieszczeń bywa różny i jest inny dla poszczególnych rodzajów nabywców. Rodziny z dziećmi decydują się na mieszkania dwu lub trzypokojowe, natomiast pary bezdzietne i single wybierają przestrzenie otwarte lub częściowo otwarte, co polega na wydzieleniu dwóch lub jednego zamkniętego pokoju, i otwarcie salonu poprzez jego połączenie z kuchnią. Poza programem MDM nie ma wyraźnej tendencji w sprzedaży konkretnej wielkości mieszkań, sprzedają się zarówno kawalerki, mieszkania mniejsze dwupokojowe, a coraz większą popularnością cieszą się apartamenty o dużej powierzchni.

Nowoczesne budownictwo stawia na przestrzeń, dlatego wiele mieszkań powstaje w koncepcji tzw. studio, czyli takiej, w której poszczególne pomieszczenia są od siebie oddzielone układem mebli lub jedynie ścianką działową, a jedno pomieszczenie spełnia kilka funkcji, np. pokoju dziennego i sypialni jednocześnie. Rozwiązania takie stosuje się w lokalach o małych powierzchniach.

Wśród mieszkań o dużym metrażu coraz większą popularność zyskują lofty, jako jedne z modniejszych obecnie sposobów aranżacji wnętrz mieszkalnych. Duże, przeszklone okna, brak ścian działowych, pozwalają na cieszenie się nieograniczoną przestrzenią nawet w środku miasta. Nieruchomości tego typu charakteryzuje ponadto industrialny styl, łącznie materiałów naturalnych z zimną stalą i cegłą, stosowanie antresoli i podestów.

Jeśli zaś chodzi o samo wykończenie, to bezsprzecznie nadal królują materiały naturalne, łączone w różnych konfiguracjach, a często także przełamane chłodną stalą. Dlatego do wykończenia stosuje się najczęściej drewno, którego paleta stale się powiększa, a wybierać można już z coraz bardziej egzotycznych gatunków, o oryginalnej barwie i fakturze. Popularny jest również kamień, cegła, szkło i stal, które szczególnie upodobali sobie projektanci loftów, którzy poprzez łączenie i używanie różnych materiałów do wykończenia podłogi wyznaczają w otwartym mieszkaniu poszczególne typy przestrzeni.

Nie słabnie popularność balkonów i tarasów, do których ostatnio dołączyły również loggie, czyli odpowiednik tych pierwszych, ale zabudowany. Stanowią one dodatkową powierzchnię, którą można zagospodarować na mały ogródek czy miejsce do odpoczynku. Mieszkania z tymi atrybutami są szczególnie pożądane w miastach, gdzie stanowią substytut przydomowego ogrodu i pozwalają cieszyć się zielenią. Wielu deweloperów decyduje się także na zagospodarowanie w ten sposób dachów budynków, do których prowadzi wyjście z mieszkań położnych na najwyższych kondygnacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *