Koszt budowy domu wg danych Sekocenbud

Budowa domu w Polsce generuje coraz wyższe koszty. Wzrost wydatków na taką inwestycję jest wywołany kilkoma czynnikami, m.in. wydarzeniami geopolitycznymi, rosnącymi cenami materiałów oraz podwyżkami cen usług firm budowlanych. Ile obecnie kosztuje budowa domu i w której części Polski jest najdrożej? Przedstawiamy kluczowe informacje z raportu kwartalnego Sekocenbud.

Polacy budują coraz mniej domów

Okres pandemii spowodował, że w Polsce nastąpił ogromny wzrost zainteresowania budowaniem własnych domów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku rozpoczęto ponad 106 tys. inwestycji. Kolejne lata przyniosły jednak zdecydowane spadki. W 2022 było to już tylko 82 tys., a w 2023 – 68,7 tys. Niestety, ale kluczową rolę odgrywają tutaj koszty. Bardzo duże wzrosty cen gruntów, robocizny czy materiałów, powodują, że coraz mniej Polaków stać na budowę, a wielu nie ma nawet wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać oczekiwane środki od banku. Ile obecnie kosztuje budowa domu?

Koszty poszczególnych etapów budowy

Szczegółowe dane na ten temat znajdują się w raporcie kwartalnym Sekocenbud. Oto ile wynoszą koszty poszczególnych etapów realizacji:

• Stan zerowy: w IV kwartale 2023 r. – 58 290 zł, a w I kwartale 2024 r. – 59 915 zł. Koszt ten obejmuje: izolacje fundamentów, ściany podziemia, fundamenty  i roboty ziemne.

• Stan surowy zamknięty: wzrost odpowiednio z 270 661 zł do 284 705 zł. Na tym etapie wykonuje się ściany nadziemia, stropy, podesty, konstrukcję i pokrycie dachu.

• Koszty wykończenia wewnętrznego: zwiększyły się z 233 500 zł do 237 836 zł. Obejmują m.in. okna, drzwi, posadzki czy roboty malarskie.

• Koszty wykończenia zewnętrznego: wzrosły z 98 229 zł do 100 573 zł. Na tym etapie prowadzone są różnego rodzaju roboty zewnętrzne i elewacje.

Przy tym te wszystkie koszty nie uwzględniają wydatków związanych z zakupem działki. Tymczasem nawet w średniej wielkości miastach może to się wiązać z koniecznością wygospodarowania kilkuset tysięcy złotych.

Czy budowa domu będzie kosztować jeszcze więcej?

Nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie miały nastąpić spadki. Według Wojciecha Rynkowskiego z Extradom.pl, w 2024 roku cena metra kwadratowego domu może sięgnąć nawet 6 tys. zł,  a w Warszawie i okolicy przekroczyć tę kwotę.

Rosnące koszty budowy powodują, że Polacy decydują się na coraz mniejsze domy. Jeszcze kilka lat temu dominowały budowy obiektów od 120 do 140 metrów kwadratowych. Obecnie zdecydowanie największą popularnością cieszą się mniejsze domy, o powierzchni 90-110 mkw. Inwestorzy zwracają uwagę na elementy, które generują podwyższone koszty, dlatego decydują się głównie na obiekty parterowe, proste, przykryte dachem dwuspadowym. Takie wybory nie wynikają wyłącznie z chęci ograniczenia samych kosztów budowy, ale również wydatków związanych z eksploatacją. Duże znaczenie mają także rosnące wydatki na utrzymanie. Poza tym polskie rodziny są coraz mniejsze, stąd też znika potrzeba posiadania znacznej powierzchni użytkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *