Koszty budowy domu – na co się przygotować?

Budowa domu to złożone przedsięwzięcie. Przede wszystkim pod względem finansowym. Zakup działki jest oczywiście znacznym kosztem, jednak niejedynym. Dochodzą do tego przecież koszty materiałów budowlanych oraz te związane z kwestiami notarialnymi. Zobaczmy, jakie konkretnie wydatki musimy wziąć pod uwagę, jeśli planujemy wybudować dom. Od czego zacząć, przygotowując się do tego wyzwania?

Koszt numer jeden — zakup działki budowlanej

Posiadanie działki budowlanej jest z pewnością dużym atutem, jeśli zamierzamy starać się o kredyt hipoteczny. Banki zwracają na to uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. Już na etapie myślenia o własnym domu warto więc zebrać środki na zakup działki. Obecnie bardzo niewiele prywatnych inwestycji budowlanych odbywa się bez wsparcia kredytu. Oznaczanie to przejście procedury bankowej i zobowiązanie na wiele lat. Niezależne od tego, jak finansujemy inwestycję, zakup działki to odpowiedzialne zadanie. Liczą się nie tylko cena czy lokalizacja, ale również uzbrojenia terenu, czyli przygotowanie jej pod podłączenie wody albo gazu. To bardzo ważne, aby pamiętać o tym na etapie zakupu, ponieważ ma to wpływ na dalsze koszty budowy.

W ostatnich miesiącach niestabilna sytuacja na rynku mieszkaniowym daje o sobie znać również w segmencie działek budowlanych. Rosnące ceny mieszkań przekładają się na wzrosty wartości ziemi. Dla kupujących oznacza to większe inwestycje lub szukanie działki w tańszych lokalizacjach. Masowy napływ uchodźców, który obserwujemy od marca bieżącego roku, może znacznie wpłynąć na ożywienie mniejszych ośrodków miejskich. Co za tym idzie, działki wokół nich nabiorą wartości.

Rosnące ceny materiałów budowlanych

Niepewne warunki gospodarcze i rosnące ceny transportu wpływają na wzrosty cen w branży budowlanej. W naszym kraju nie pomaga również coraz wyższa inflacja. Wszystko to wskazuje, że ogólne koszty budowy domu w perspektywie ostatnich dwóch lat skoczyły nawet o 20 procent. Nic nie wróży też pozytywnych zmian w najbliższych miesiącach. Nawet jeśli ceny samych produktów się ustabilizują, eksperci nie wykluczają dalszych wzrostów cen ropy, co wprost przełoży się na wyższe koszty. Każdy inwestor wie, że budowa to nie tylko materiały, ale również czas i praca fachowej ekipy. Znalezienie jej to jeden z najważniejszych punktów na drodze do własnego domu. Dlatego warto dużo wcześniej zająć się szukaniem i razem z fachowcami oszacować koszt robocizny i projektu naszego wymarzonego budynku.

Koszty dodatkowe

Niedoszacowanie budżetu to problem, z jakim styka się zdecydowania większość osób budujących własny dom. Dlatego przy takich inwestycjach nie można sobie pozwolić na napięty kosztorys. Zapas finansowy jest nam niezbędny zarówno na etapie zakupów, jak i prac wykończeniowych. Specjaliści ostrzegają, że źle ocenianym punktem budżetu przy budowie domu jest często dostosowanie działki do projektu. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniej nieruchomości i współpraca z profesjonalnym architektem już na początku budowy. Fachowa pomoc zawsze łączy się z kosztami, na których nie warto jednak w tym przypadku oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *