Odbiór techniczny mieszkania – samemu czy z fachowcem?

 

Mieszkanie pod klucz

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Odbiór techniczny mieszkania nie jest zwykłą formalnością. To ważny moment, ponieważ na tym etapie praktycznie finalizujemy transakcję zakupu nowego lokalu mieszkalnego.  Odbiór techniczny mieszkania odbywa się między uzyskaniem przez dewelopera prawa do użytkowania nieruchomości a przeniesieniem praw własności na  kupca. Moment ten jest kluczowy również z innego względu.  W czasie odbioru technicznego należy sprawdzić, czy mieszkanie spełnia wszystkie wymogi zawarte w umowie oraz czy nie posiada wad i usterek, za które odpowiedzialna jest firma budowlana. Jeśli coś przeoczymy, naprawy trzeba będzie przeprowadzić na własny koszt. 

Samodzielny odbiór mieszkania

Oczywiście lokal możemy sprawdzić i odebrać tylko w obecności dewelopera, nie angażując w to fachowców. Procedura odbioru jest ściśle określona, a przeprowadzenie jej jest wymogiem prawnym.  Po oględzinach należy sporządzić protokół zawierający spis wszystkich usterek i mankamentów, które zauważyliśmy w lokalu. Na ich akceptację i naprawę deweloper ma 30 dni. Jak wspominaliśmy, możemy zrobić to bez  udziału fachowców, takie rozwiązanie ma jednak swoje plusy i minusy. Najbardziej namacalną korzyścią jest oczywiście oszczędność pieniędzy.  Usługi fachowca w czasie odbioru technicznego to bowiem kolejny wydatek, a tych kupujący może mieć już dość. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia w przeprowadzaniu tego typu procedur, oszczędność może być w tym przypadku niewielką korzyścią. Szczególnie że pomoc fachowca w odbiorze technicznym mieszkania kosztuje około 200 zł.

Warto podkreślić, że z odbiorem mieszkania możemy sobie poradzić nawet bez specjalistycznej wiedzy budowlanej. Jeśli jednak się na to decydujemy, należy się do tego dokładnie przygotować. Przede wszystkim musimy wiedzieć, co trzeba sprawdzić Do najważniejszych elementów należą: rozkład mieszkania, powierzchnia poszczególnych pomieszczeń oraz piony i poziomy ścian. To jednak nie wszystko. Warto zwrócić też uwagę na sprawność wszystkich instalacji oraz drzwi i okien. W założeniu to nic trudnego, jednak emocje,  pośpiech czy brak narzędzi mogą nam w tym momencie zaszkodzić. Właśnie dlatego tak wielu kupców decyduje się na profesjonalną pomoc. 

Odbiór techniczny mieszkania z fachowcem

Pomoc fachowca w czasie odbioru technicznego mieszkania zapewnia nam przede wszystkim wygodę i komfort psychiczny. Jak już wspominaliśmy tego typu usługa nie jest dużym wydatkiem, a daje nam pewność, że nie przeoczymy żadnej z wad mieszkania. Profesjonalista będzie miał też ze sobą wszystkie narzędzia niezbędne do dokładnego sprawdzenia kluczowych elementów i miejsc, gdzie zwykle zdarzają się usterki. Korzystając z jego usług zyskujemy fachowego i chłodnego obserwatora, który zwyczajnie wie, gdzie zajrzeć. W związku z tym sprawdzi nie tylko standardowe elementy, ale zerknie też w miejsca, o których sami byśmy nie pomyśleli.

Odbiór techniczny lokalu w obecności fachowca może zaoszczędzić nam kosztów, stresu i czasu, jaki musielibyśmy poświęcić na naprawę usterek, które sami byśmy przeoczyli. Warto bowiem podkreślić, że nawet najlepiej przygotowany kupiec nie zauważy tego, co profesjonalny budowlaniec. W świetle tych faktów przeprowadzenie odbioru technicznego z fachowcem wydaje się nie tylko wygodną, ale i rozsądną opcją, która mimo dodatkowych kosztów w perspektywie może przynieść nam oszczędności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *