Ogród warzywny na balkonie – jak go urządzić?

Ogródek warzywny to jeden ze sposobów na zagospodarowanie balkonu. Ciekawa i funkcjonalna aranżacja przestrzeni zapewni nam dużo zieleni i dostarczy tanich i zdrowych warzyw. Ogród warzywny możemy urządzić nawet na niewielkim balkonie i nie wymaga to specjalnych pozwoleń.

Zamiaru przygotowania zielonego zakątka na naszym balkonie nie musimy zgłaszać do zarządcy. Warto jednak sprawdzić, czy nie zabrania nam tego regulamin wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. W praktyce ograniczenia takie mogą się pojawić ze względu na ograniczoną nośność balkonów w starym budownictwie. Jeśli nasza aranżacja nie będzie wywierać negatywnego wpływu na naszych sąsiadów (np. nie będziemy ich zalewać w czasie podlewania roślin), to nikt nie powinien mieć zastrzeżeń do sposobu naszego balkonu.

Dostosuj projekt do warunków

Prace warto zacząć wczesną wiosną, uwzględniają okres wegetacji roślin, które chcemy uprawiać. Większość warzyw będzie rosnąć najlepiej na tarasach i balkonach wychodzących na południe i zachód, takich, które gwarantują przynajmniej 6 godzin dobrego nasłonecznienia.

Na balkonach skierowanych na północ lub wschód sprawdzą się rośliny lubiące cień. Za to w takim przypadku ryzyko przegrzania roślin jest zdecydowanie mniejsze i można je rzadziej, i mniej intensywnie podlewać.

W hodowli balkonowej bardzo dobrze sprawdzają się różne odmiany pomidorów, sałata, rzodkiewka i zioła (np. bazylia, pietruszka i mięta). Kolekcję roślin warto uzupełnić o ozdobne odmiany np. papryczek.

Rośliny możemy sadzić w doniczkach (najlepiej z odpowiednim drenażem), skrzynkach lub doniczkach wiszących. W przypadku warzyw o rozbudowanym systemie korzeniowym musimy zastosować odpowiednio głębokie pojemniki lub skrzynie.

Na małych balkonach sprawdzą się tzw. ogrody wertykalne, w których rośliny sadzimy w specjalnych pojemnikach montowanych na ścianie. Oszczędzają one miejsce, ułatwiają dostęp i bardzo dobrze wyglądają. Do hodowli możemy również wykorzystać barierki naszego balkonu, ale w tym przypadku musimy zadbać o solidne zamontowanie skrzynek.

Dobór właściwego podłoża

Podłoże, na którym będziemy hodować warzywa, powinno być mieszkanką odpowiedniej gleby zawierającej kompost, torf i perlit. Odpowiednią ilość składników odżywczych dostarczymy, zapewniając regularne nawożenie. Powinniśmy w tym celu stosować nawozy organiczne oraz specjalne mieszanki przeznaczone do nawożenia roślin przeznaczonych do spożycia.

Aby zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża, pod warstwą gleby powinniśmy stosować odpowiedni drenaż. Podlewać rośliny powinniśmy rano lub wieczorem, kiedy słońce nie świeci bezpośrednio na nasz ogródek. Dotyczy to przede wszystkim balkonów kierowanych na południe.

Jeśli często wyjeżdżamy, warto pomyśleć o zautomatyzowanym systemie podlewania, który zapewni roślinom dostęp do odpowiedniej ilości wody w czasie naszej nieobecności.

Właściwe zabezpieczenie

Ogródek balkonowy należy osłonić przed nadmierną ilością słońca oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. W przypadku odkrytych tarasów nasze rośliny może zniszczyć grad lub silny wiatr, który poprzewraca doniczki.

Jeżeli nie mamy doświadczenia w uprawie warzyw, pierwsze zbiory mogą przynieść rozczarowanie. Warto jednak zbierać doświadczenie i ulepszać ogródek w kolejnych latach. Włożona praca sprawi wiele satysfakcji i będziemy mogli się cieszyć własnymi, zdrowymi i smacznymi zbiorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *