Piwnica w nowoczesnym budownictwie

Air Conditioning Pipe

W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym piwnice budowane są coraz rzadziej. Tymczasem wpływa ona na atrakcyjność oferty i tym samym – wartość mieszkania. Piwnica jako dodatkowa przestrzeń użytkowa może być miejscem na pomieszczenie gospodarcze, schowek czy siłownię.

Dziś deweloperzy rezygnują z projektowania bloków mieszkalnych z podpiwniczeniem, gdyż jest to kosztowniejsze. Wolą przeznaczyć te pieniądze na wybudowanie większego balkonu i nim przyciągnąć do siebie swoich przyszłych klientów.

Nieruchomości bez przypisanej piwnicy to także przedwojenne kamienice, których niegdysiejsi właściciele wynajmowali na warsztaty rzemieślnicze wszystkie pomieszczenia, również i te poniżej parteru.

Pomieszczeniem zastępczym dla piwnicy może być komórka lokatorska. Piwnice umiejscowione są pod powierzchnią ziemi, zaś komórki lokatorskie – na klatkach schodowych lub coraz częściej także i w nowych budynkach niedaleko podziemnych miejsc parkingowych w garażu. Komórka lokatorska stanowi idealne miejsce na przechowywanie rowerów, wózków dziecięcych czy zbędnych sprzętów elektronicznych.

W starszych kamienicach rzadko kiedy spotyka się też miejsca parkingowe, a w budynkach powstałych w ciągu ostatnich lat podziemne stanowiska parkingowe powstają kosztem piwnic. Niestety komórek lokatorskich w nowym budownictwie mieszkaniowym jest z reguły mniej niż chętnych, dlatego ostatni kupujący nie mają szans na posiadanie dodatkowej przestrzeni użytkowej.

Według przeprowadzonych badań aż 74% przyszłych nabywców nieruchomości stwierdza, że posiadanie piwnicznego pomieszczenia jest dla nich bardzo ważne. Kupujący niewielkie mieszkania Polacy chcą posiadać dodatkową powierzchnię do przechowywania rzeczy, która ponadto jest dużo tańsza niż powierzchnia lokalu. Mieszkania bez piwnicy są nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych tańsze od tych podobnych im metrażowo i pod względem lokalizacji, lecz już pełnowartościowych. Klienci interesują się wszystkimi parametrami mieszkania i bywa tak, że jeśli dane lokum nie posiada piwnicy lub komórki lokatorskiej, spełniając przy tym pozostałe wymogi, to często z tego powodu potencjalni kupcy rezygnują z nabycia go.

Brak balkonu, piwnicy bądź garażu nie zawsze ma znaczenie dla kupującego. Jeśli odgrywa to już jakąś rolę, to na pewno nie pierwszorzędną, albowiem dla nabywców mieszkania liczy się głównie położenie lokalu, nie zaś jego dodatkowe udogodnienia.

Jeżeli zależy nam na posiadaniu piwnicy, to wybierajmy oferty ze starego budownictwa, natomiast jeśli wolimy posiadać balkon – to skupmy swe poszukiwania na nowoczesnym budownictwie. Dziś balkony to standard i młodym nabywcom zależy na posiadaniu właśnie tego udogodnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.