Plany dotyczące zakupu mieszkań w 2024 r.

Perspektywy na rok 2024 wskazują na znaczny wzrost zainteresowania zakupem mieszkań. Skanska Residential Development Poland (SRDP), we współpracy z CBOS, przeprowadziła badanie dotyczące planów zakupowych mieszkań wśród mieszkańców największych miast Polski. Wyniki wskazują nam różnorodne preferencje uwzględniające poszczególne grupy potencjalnych nabywców.

Kto planuje zakup mieszkania?

Badanie wykazało, że aż 35,6% ankietowanych zamierza zakupić mieszkanie do września 2024 roku. To optymistyczny sygnał dla branży deweloperskiej. Co ciekawe, dominującą grupę stanowią kobiety, reprezentujące ponad 60% potencjalnych nabywców. Młode osoby, poniżej 30. roku życia, także wykazują duże zainteresowanie chęcią zakupu nieruchomości. Warto zauważyć, że choć seniorzy nie są zbyt często wymieniani pośród innych grup wiekowych, to ruch nabywców będących na emeryturze nadal jest zauważalny  na rynku. Eksperci SRDP zauważają, że panie są coraz bardziej zaangażowane w proces poszukiwania mieszkania, skupiając się na detalach istotnych dla komfortu życia, takich jak części wspólne czy kwestie bezpieczeństwa na osiedlu. Mężczyźni natomiast angażują się głównie w techniczne aspekty zakupu jak odbiór lokalu i wszelkie elementy związane z wykończeniem wnętrza.

Preferencje wiekowe

Największe zainteresowanie na rynku mieszkaniowym wykazują osoby można w grupie wiekowej 31-45 lat, co stanowi 45,4% nabywców. Młodsi Polacy, w przedziale 18-30 lat, reprezentują 32,1% ogółu. Natomiast respondenci w wieku 46-60 lat to 17,8%, a osoby powyżej 61 lat zaledwie 4,8% wszystkich chętnych do nabycia lokalu mieszkalnego. Najmłodsi klienci często poszukują nowoczesnych mieszkań w centralnych lokalizacjach, podczas gdy osoby w średnim i podeszłym wieku preferują spokojniejsze miejsca z dostępem do terenów zielonych. Jak widać, priorytety zmieniają się wraz z mijającymi latami życia.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Kolejnym bardzo ciekawym spostrzeżeniem po zapoznaniu się z najnowszymi wynikami badań jest decyzyjność kupujących. Okazuje się, że nabywcy nie są jednoznacznie zdecydowani, czy chcą zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Wciąż obserwuje się minimalne zainteresowanie rynkiem pierwotnym wśród osób planujących zakup do końca lata bieżącego roku (25,9%). Z kolei aktywnie poszukujący wykazują większe zainteresowanie rynkiem wtórnym (6% skłonnych do zakupu nowego mieszkania). Na rynku pierwotnym najlepiej sprzedają się dwupokojowe mieszkania o powierzchni przekraczającej 40 m². Inwestorzy wybierają mniejsze lokale, podczas gdy osoby kupujące dla własnych potrzeb preferują przestronniejsze kwatery.

Najbardziej pożądane lokalizacje

Analiza przeprowadzona w trzynastu największych miastach Polski jednoznacznie wskazuje, że Warszawa i Kraków są liderami na rynku mieszkaniowym. Poznań, Wrocław, Łódź i Gdańsk również cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Z kolei Bydgoszcz, Gdynia i Częstochowa plasują się na końcu listy preferencji zakupowych. Wynika stąd jednoznacznie, że od dłuższego czasu liderzy pozostają niezmienni. Stąd też nie mogą dziwić rosnące ceny za metr kwadratowy w wymienionych miejscowościach, skoro nie słabnie tam spore zainteresowanie potencjalnych lokatorów chcących zamieszkać właśnie tam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *