Podatek katastralny – plusy i minusy

Scott/bigstockphoto.com

Czy w Polsce zostanie wprowadzony podatek katastralny od mieszkań? Jest to możliwe. Czym właściwie jest ta opłata? To dodatkowy koszt, wiążący się bezpośrednio z wartością posiadanych nieruchomości. Zdaniem opozycji, rząd może wprowadzić taki podatek, żeby zwiększyć wpływy do budżetu. Opodatkowanie miałoby dotyczyć osób posiadających przynajmniej dwie nieruchomości.

Ministerstwo Finansów wprowadzi wkrótce zmiany w polskim prawie podatkowym. W ramach Nowego Ładu w życie wejdzie sporo zmian. Niektóre z nich wywołują kontrowersje. Nic dziwnego – sprawa dotyczy często bezpośrednio naszego kapitału. Jeśli inwestujemy w nieruchomości, podatek katastralny może mieć dla nas dość ponure skutki. Czy rzeczywiście grozi to katastrofą? Zobaczmy, jakie minusy ma podatek i co może wyniknąć pozytywnego z jego wprowadzenia.

Minus 1 – podatek uderza w inwestorów i wynajmujących mieszkania

Inwestycja w nieruchomości to świetny sposób na wykorzystanie kapitału. Wiele osób zarabia dzięki temu, że wartość nieruchomości rośnie z czasem. Przeciwdziałają w ten sposób także negatywnym skutkom inflacji. Jeśli wartość pieniądza spada, wielu inwestorów lokuje kapitał na przykład na rynku mieszkaniowym. Jeśli zostanie wprowadzony podatek rzędu 2% od wartości posiadanych lokali, sytuacja wielu osób może się zmienić na gorsze. Większe koszty oznaczają także mniejsze zyski dla osób zarabiających na wynajmie.

Minus 2 – gorszy stan budynków i wyższe koszty dla mieszkańców

Wyższe koszty utrzymania oznaczają niestety, że często najemcy będą szukać oszczędności gdzie indziej. Na przykład zmniejszając budżet na remonty czy renowacje. Odbije się to bezpośrednio na jakości życia mieszkańców.

Minus 3 – posiadanie nieruchomości nie zawsze przekłada się na wysokie dochody

Często samo utrzymanie budynków może nieść ze sobą wysokie koszty. Jeśli właściciel nie zamierza sprzedawać ani wynajmować nieruchomości, wprowadzony podatek może postawić go pod ścianą. Podatek może mocno uderzyć w osoby, które posiadają nieruchomości, ale nie czerpią z tego tytułu korzyści. Jeśli nie mają też stałych, wysokich dochodów, podatek będzie dla nich problemem. Może też sprawić, że koszty wynajmu wzrosną.

Jakie w takim razie pozytywy może przynieść jego wprowadzenie?

Plus 1 – wsparcie dla gmin i lepsze rozwiązania w kwestii zagospodarowania przestrzennego

Zwolennicy wprowadzenia podatku katastralnego wskazują, że pomoże on uporządkować kwestie własności i zagospodarowania. Dzięki właściwemu zarządzaniu nieruchomościami, samorządy będą mogły wypracować dodatkowy zysk. To z kolei wesprze ich rozwój i pomoże zwiększyć wartość terenu.

Plus 2 – wyrównanie niesprawiedliwości na rynku

Osoby, które stać na posiadanie większej liczby nieruchomości, zapłacą odpowiednio więcej. Niweluje to różnice, a przy okazji pomoże zlikwidować szarą strefę. Obrót nieruchomościami będzie lepiej udokumentowany.

Plus 3 – większe bezpieczeństwo i szybszy rozwój lokalny

Wprowadzenie podatku pomoże też zlikwidować obiekty do rozbiórki i te grożące zawaleniem. To z kolei umożliwi lepiej zagospodarować przestrzeń i wpłynie na powstawanie nowych, praktycznych budynków, a w związku z tym miejsc pracy. Gminy zyskają większą kontrolę nad podziałem gruntów i ich opodatkowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *