Podatek PCC – zmienią się zasady

Podatek PCC, czyli taksa od czynności cywilnoprawnych. W praktyce oznacza to, że wiąże się z niektórymi umowami, które spisujemy sami. W przypadku tych notarialnych, jeśli są objęte obowiązkiem podatkowym, PCC uiszcza notariusz. O tej opłacie należy pamiętać, jeśli umowa obejmuje sprzedaż lub zmianę praw majątkowych. Dotyczy to na przykład darowizny, spadku lub pożyczki. O rozliczeniu z Urzędem Skarbowym PCC muszą też pamiętać osoby kupujące mieszkanie. Dla części z nich zasady dotyczące tej taksy się zmieniają.

Nowelizacja ustawy dotyczącej PCC

Parlament zamyka obecnie pracę nad zmianami w ustawie o PCC. Najważniejsza ma dotyczyć zniesienia tego obowiązku dla osób, które kupują swoją pierwszą nieruchomość. Na dzisiejszych zasadach kupujący lokal mieszkalny musi uiścić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Z obowiązku tego będą wyłączeni inwestorzy, którzy pojawiają się na rynku mieszkaniowym po raz pierwszy. Ze zwolnienia z podatku będą mogły skorzystać tylko osoby, które przed zakupem mieszkania nie posiadały prawa własności do innego lokalu. Wyjątkiem jest tylko spadek i w tym przypadku nie można posiadać więcej niż 50% konkretnej nieruchomości.

Zmiana ta z pewnością ułatwi decyzje zakupowe ludziom, którzy myślą o inwestycji w swoje pierwsze mieszkanie. Szczególnie w świetle zasad, według których to na kupującego spada wydatek związany z uiszczeniem taksy. Przy PCC opłaca go ta strona, która w wyniku umowy uzyskuje korzyść. W przypadku umowy kupna-sprzedaży jest to kupujący. 

Nowelizacja dotyczy też innej ważnej kwestii. Podnosi podatek PCC dla osób, które kupują wiele mieszkań równocześnie. Przy tak dużych inwestycjach szósty i każdy następny lokal objęty jedną transakcją będzie podlegał stawce podatku PCC w wysokości 6%. Analitycy mają nadzieję, że w odczuwalny sposób ukróci to spekulacyjne zakupy w mieszkaniówce. Taka podwójna stawka podatku to spory wydatek. Przy zakupie lokalu za 500 tysięcy złotych 6% to taksa w wysokości 30 tysięcy.

Zmiany dotyczące zwolnienia z podatku debiutujących inwestorów wejdą w życie, gdy tylko podpisze je prezydent i zostaną opublikowane. Na podniesienie taksy dla wspomnianych nabywców wielu mieszkań trzeba będzie poczekać do 1 stycznia 2024 roku. 

Nowelizacja jest ważnym krokiem w drodze do ułatwień w zakupie pierwszego mieszkania. Ma też podnieść transparentność cen na rynku mieszkaniowym. Wszystko to jest częścią większego planu, który ma przyczynić się do poprawienia sytuacji w tym segmencie i ożywienia popytu. Wraz z programem Bezpieczny Kredyt 2% może okazać się to skuteczną strategią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *