Ostatnie zmiany w polskim prawie wprowadzają uproszczone procedury dotyczące na przykład małych domów wolnostojących. Również postawienie garażu w niektórych wypadkach nie wymaga dopełnienia żadnych formalności. Wszystko zależy do wielkości i rodzaju budynku, w którym ma stać nasz samochód. Oto garść ważnych informacji potrzebnych dla osób, które myślą o budowie garażu na swojej posesji.
Wiata garażowa a formalności
Słowo garaż nie dla wszystkich może oznaczać to samo. Dlatego ustawodawstwo jasno określa między innymi rozmiary takiej zabudowy. Wiata garażowa zazwyczaj pozbawiona jest ścian, ale nazywa się tak też budynek, której brak osłony tylko z jeden strony. Wiata powinna wspierać się na słupach, które wiążą ją na stałe z podłożem.
Jeśli chcesz postawić wiatę garażową przy domu mieszkalnym, to jej budowa nie będzie wymagała żadnych dokumentów czy pozwoleń. Ważny warunek jest jednak taki, że powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 50 metrów kwadratowych.
Co ważne, jeśli na twojej działce ma najpierw powstać wiata, a dopiero potem zabudowa mieszkalna, musisz dokonać zgłoszenia jej budowy.
Zwykły garaż na zgłoszenie lub pozwolenie
Aby postawić garaż obejmujący powierzchnię do 35 metrów kwadratowych, nie trzeba się starać o pozwolenie na budowę. Jednak zamiar ten należy zgłosić do najbliższego urzędu miasta lub gminy. Procedura ta jest prosta i przeprowadzenie jej nie zajmuje dużo czasu. Do zgłoszenia należy dodać opis planowanej nieruchomości i prawo własności do parceli, na której ma stanąć zabudowa. Zgłoszenie można złożyć osobiście albo używając do tego celu portalu e-Budownictwo.
W przypadku garażu pozwolenia na budowę będziemy potrzebować tylko jeśli chcemy, by zabudowa ta była większa niż 35 metrów kwadratowych. Jednak pamiętajmy, że metraż garażu na działce mieszkalnej nie może obejmować więcej niż 50 metrów kwadratowych. O zezwolenie muszą wystąpić też osoby, które planują zbudować garaż tuż przy domu. Jeśli budynek garażowy nie będzie wolnostojący, przed rozpoczęciem prac trzeba postarać się o pozwolenie.
Niestety formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę są bardziej czasochłonne niż jej zgłoszenie. Procedura ta wymaga zwykle konsultacji z urzędnikami i architektem. Koszt pracy specjalistów spada przy tym na inwestora. Do pozwolenia na budowę trzeba dołączyć projekt architektoniczno-budowlany. Jeśli właściciel go nie posiada, nie pozostaje nic innego jak zlecić jego wykonanie, a to generuje dodatkowe wydatki.
W świetle tych faktów najprostszą i najmniej czasochłonną opcją jest postawienie wiaty garażowej. Inwestycja ta jest stosunkowo tania i można ją przeprowadzić szybko. Większe konstrukcje garażowe, które są zabudową zamknięta, będą wymagały od inwestora czasu, który należy poświęcić na formalności.