Proptech – co to jest?

PropTech to pojęcie oznaczające startupy, które tworzą nowoczesne rozwiązania techniczne lub nowe modele biznesowe dla branży nieruchomości. W praktyce oznacza to, że PropTech obejmuje wszystkie firmy, które podejmują się unowocześnienia i cyfryzacji branży nieruchomości. Mogą to robić zarówno wprowadzając do sieci narzędzia pozwalające na szybsze i bardziej samodzielne pośrednictwo nieruchomości, jak i projekty miast przyszłości. Mimo że definicja jest bardzo szeroka, PropTech to tylko niewielki element zakrojonej na szeroką skalę cyfryzacji globalnego rynku.

Przyszłość branży na skalę światową

Startupy związane z nieruchomościami w ostatnich latach nie mają większych problemów z pozyskaniem funduszy na swoją działalność. Dzięki temu nowe rozwiązania wprowadzane są błyskawicznie i równie szybko przełamują bariery związane z wcześniejszym funkcjonowaniem branży. Globalna cyfryzacja branży jest już faktem, kwestią przyszłości jest tylko pojawienie się nowych metod i rozwiązań usprawniających i mocno zmieniających rynek. W ramach PropTech istnieją już startupy warte miliony, a ich rozwój przyciąga kolejnych inwestorów. Wskutek tego powstają nowatorskie sieci pośredników obrotu nieruchomości, fora czy cyfrowe systemy zarządzania budynkami.

PropTech jest synonimem nowej ery w branży. Skutkiem jest rosnąca konkurencja dla profesjonalistów z wielu gałęzi branży. Dzięki szybkiemu rozwojowi żadna z nich nie zostaje pominięta, a cyfryzacja i automatyzacja często obywa się bez pracy tradycyjnych pośredników. Startupy spod znaku PropTech umożliwiają użytkownikom samodzielne zarządzanie lokalami, oferują wsparcie deweloperom lub tworzą rzetelne źródła wiedzy o branży. Można je podzielić na dwie grupy. Część z nich tworzy rozwiązania dedykowane istniejącym już budynkom i komercyjnym usługom, którymi do tej pory zajmowali się specjaliści. Inne celują w powstające dopiero inwestycje i skupiają się na narzędziach dla deweloperów.

Po co to wszystko?

Powstanie innowacyjnych technologii wpływających na branżę nieruchomości było tylko kwestią czasu. Globalna cyfryzacja, o której już wspominaliśmy, nie mogła pominąć tak ważnego rynku. PropTech jest ogromną szansą na wprowadzenie rynku na inny poziom funkcjonowania. Celem startupów nie jest tylko zysk, ale i realna pomoc właścicielom nieruchomości na wszystkich polach, jakie obejmuje rynek. Dzięki temu powstają nowe profesje i zadania, przed którymi stoją zarówno programiści, jak i fachowcy związani z tym biznesem od lat. Zmiany, które niesie PropTech są nie do zatrzymania, ponieważ wiele startupów doskonale łączy kilka lub kilkanaście usług ściągając do siebie klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *