Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Domy, które z różnych przyczyn nie mogły być podłączone do ogólnej sieci kanalizacyjnej, musiały posiadać szamba. Sterylne pojemniki na ścieki przez lata były jedynym sposobem na radzenie sobie z codziennymi nieczystościami. Dziś jednak istnieje tania w instalacji i użytkowaniu alternatywa dla tego typu rozwiązań i jest nią przydomowa oczyszczalnia ścieków. Wśród wielu plusów rozwiązanie to jest również przyjazne środowisku, tym bardziej warto przyjrzeć mu się bliżej.

Oczyszczalnia ekologiczna — najważniejsze informacje

Jeśli należysz do właścicieli domów, których nie można podłączyć do sieci kanalizacyjnej i zależy ci na ekologicznych rozwiązaniach, koniecznie zainteresuj się przydomową oczyszczalnią. Drenażowy system oczyszczania ścieków lub dowolna inna forma oczyszczalni jest nie tylko wygodna, ale i tania w eksploatacji. Naturalne procesy oczyszczania wody zastosowane w tego typu konstrukcjach nie wymagają obsługi i nie generują dodatkowych odpadów. Zanieczyszczenia zostają w nich zredukowane do prostych związków chemicznych, neutralnych dla środowiska

Przydomowe oczyszczalnie zyskują zwolenników również dzięki wspomnianym już niskim kosztom eksploatacji. Systemy rozpraszania oczyszczonej wody w gruncie oszczędzają właścicielom domów kosztów i fatygi związanych z opróżnianiem szamba. W zależności od tego, jaki system oczyszczania wybierzemy, woda może być też odprowadzana do naturalnych zbiorników wodnych czy rzek, nie powodując oczywiście ich zanieczyszczenia.

Koszt instalacji

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to stosunkowo nowe rozwiązanie na polskim rynku. Każdy z takich systemów potrzebuje też odpowiednich gwarancji i atestów. Między innymi z tych powodów zakup i instalacja oczyszczalni jest droższa niż tradycyjne szambo. Szczelny pojemnik na ścieki podłączony do kanalizacji domowej będzie nas kosztował w granicach 3500 zł. Dla porównania najtańsza oczyszczalnia wiąże się z kosztami od 6000 w górę. Ekologiczny system oczyszczania wody wiąże się z koniecznością wykorzystania sprzętu kopiącego i zakupem materiałów budowlanych najwyższej jakości. Niezwykle wydajne i bardzo przyjazne dla środowiska oczyszczalnie biologiczne czy hydrobotaniczne to koszt nawet 18000 zł. Jest to jednak inwestycja na lata.

Nowoczesna przydomowa oczyszczalnia jest konstrukcją trwałą, prostą i mało zawodną. W związku z tym koszty jej eksploatacji są naprawdę niskie. Znaczącą oszczędnością, którą powinniśmy brać pod uwagę, myśląc o tego typu inwestycji, jest brak konieczności wywożenia nieczystości. Opróżnianie szamba to wydatek rzędu około 400 zł, a w przypadku dużego domu trzeba to robić nawet raz w miesiącu. Według wyliczeń specjalistów inwestycja w przydomową oczyszczalnię może zwrócić się w ciągu czterech lat nawet w przypadku niewielkiej nieruchomości. Patrząc perspektywicznie jest to więc rozwiązanie nie tylko nowoczesne, ale też i opłacalne. W świetle tych faktów powinni je rozważyć przede wszystkim ci, którzy dopiero planują budowę domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.