Renowacje domów drewnianych

Renowacje domów z drewna

Prace renowacyjne budynków drewnianych należą do kosztownych i czasochłonnych działań. Przed zakupem np. domu z drewna warto sprawdzić, czy budynek ten nie został wpisany do rejestru zabytków. Wpisanie do rejestru zabytków wymaga od właściciela należytego zabezpieczenia takiego obiektu.

Drewniany dom może cieszyć jego właściciela przez wiele lat. Materiał, z którego jest zbudowany łatwo poddaje się renowacji. Jeśli jest odpowiednio zabezpieczony i staranie poddawany konserwacji, staje się bardzo trwały.

Renowację budynków z drewna zaczynamy od oczyszczenia i odpowiedniego zabezpieczenia. Rekomendujemy, aby działania rozpocząć od komina w celu uchronienia domu przed potencjalnym pożarem. Czyszczenie komina i wymiana starego pieca na nowy stanowią jedną z głównych czynności podczas renowacji. Najlepiej, aby nowy piec był wyposażony w nowoczesny wkład do spalania drewna.
Kolejnym krokiem podczas renowacji drewnianego obiektu jest wyczyszczenie próchniejących bali drewnianych, usunięcie patyny, a następnie uszczelnienie drewnianych ścian za pomocą pianki poliuretanowej. Niezwykle istotne jest, aby nie zapomnieć o zabezpieczeniu ścian specjalnym środkiem przeciw owadom, które żerują na drewnie.

Renowacja sufitu w domu drewnianym może polegać na przykręceniu do belek stropowych płyt laminowanych. Doświadczeni inwestorzy radzą, aby łączenia zamaskować listwami drewnianymi. Taki zabieg renowacyjny pozwala na duże oszczędności. W przeciwieństwie do kosztów, jakie generuje wymiana starych, zniszczonych desek drewnianych w suficie na nowe.

Renowacja podłogi jest przeprowadzana w większości budynków drewnianych, ponieważ jest to element, który najbardziej eksploatuje się podczas całego użytkowania obiektu drewnianego. Najczęściej odrestaurowanie podłogi polega na uzupełnieniu/zastąpieniu starej posadzki nową drewnianą, a następnie wycyklinowaniu jej. Warto zaznaczyć, że wycyklinowana posadzka, która została częściowo wymieniona, przy zachowaniu niezniszczonych, starych elementów będzie miała kolor surowego drewna. Części domu ze starą i nową posadzką, nie będą się wiele różnić.

Podczas konserwacji ścian, należy w pierwszej kolejności oczyścić drewno wewnętrznych ścian działowych, a następnie pomalować np. bezbarwnym lakierem, aby zabezpieczyć je przed kornikami. Zajmując się stolarką okienną, w szczególności w tych budynkach, które mają nietypowe wymiary i rozwiązania, jak radzą doświadczeni inwestorzy, okna warto przygotować na wymiar u miejscowego rzemieślnika. Jest to rozwiązanie, które także pozwala na wprowadzenie sporych oszczędności podczas renowacji całego budynku.

Do ocieplania domów drewnianych warto wykorzystać wełnę mineralną, którą używa się wewnątrz budynku. Renowacja budynków z drewna wymaga również dostosowania instalacji do współcześnie panujących wymogów.

Podczas wszelkich prac renowacyjnych, należy pamiętać o zabezpieczaniu drewna (impregnacji), przed jego dalszym niszczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *