Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja budowlano-montażowa w Polsce w sierpniu br. zmalała o 9,6% w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku, oraz o 1,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wygląda na to, że spowolnienie w sektorze budowlanym jest nawet głębsze od wcześniejszych prognoz.
Budownictwo spowalnia
Zgodnie z najnowszym raportem GUS, dotyczącym produkcji budowlano-montażowej (w cenach stałych) zrealizowanych w sierpniu 2024 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, okazała się ona niższa o 9,6% w porównaniu z sierpniem 2023 r., kiedy to odnotowano wzrost o 3,5%, oraz niższa o 1,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca. W analogicznym okresie w roku poprzednim odnotowano wzrost o 7,5%.
Dane te wskazują na widoczne spowolnienie w sektorze budowlanym, co może negatywnie odbić się na całej gospodarce. Choć eksperci zakładali spadki, ale miały być one mniej odczuwalne, na poziomie -7,2%.
Spowolnienie we wszystkich działach budownictwa
Dane GUS wskazują na spadki we wszystkich głównych działach budownictwa. Otóż jednostki zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej odnotowały spowolnienie na poziomie 10,6%. Dla firm realizujących roboty budowlane specjalistyczne było to 9,8%, a dla przedsiębiorstw specjalizujących się działalności budowy budynków 7,9%. Jak tłumaczą specjaliści, tak szeroki zakres spadków sugeruje problemy, nie tylko dla wybranych segmentów, ale dla całej branży.
Równie niepokojące są analizy z dłuższej perspektywy. Według GUS, w porównaniu do podobnego okresu w ubiegłym roku, w okresie od stycznia do sierpnia 2024 r. produkcja budowlano-montażowa w jednostkach realizujących roboty budowlane specjalistyczne, zmniejszyła się o 8,3%. W przedsiębiorstwach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej było to 6,8%, a zajmujących się budową budynków, 4,2%.
Spadkowe trendy również w inwestycjach i remontach
Wnikliwa analiza danych GUS pokazuje też mało optymistyczne trendy w zakresie rodzajów prowadzonych prac budowlanych. W sierpniu 2024 r. odnotowano zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej w stosunku do poprzedniego roku dla robót o charakterze inwestycyjnym o 3,8%, a także dla prac remontowych o 19,3%. Dla porównania, w 2023 r. był to wzrost o odpowiednio 13,8% oraz spadek o 10,3%. Analityków szczególnie niepokoi głęboki spadek w sektorze prac remontowych.
Niestety analiza danych w dłuższym okresie potwierdza te negatywne tendencje. Jak podaje GUS, w okresie od stycznia do sierpnia br., w porównaniu do analogicznego czasu w 2023 r., produkcja budowlano-montażowa notowała zmniejszenie w przypadku prac o charakterze inwestycyjnym o 0,1%, a dla prac remontowych o 17,5%. Według analityków pokazuje to, iż spowolnienie w branży budowlanej ma charakter długoterminowy.
Nawet po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym, okazuje się, że produkcja budowlano-montażowa w sierpniu 2024 r. ukształtowała się na poziomie o 7,5 % gorszym w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2023 r., oraz o 0,5% niższym w ujęciu miesiąc do miesiąca.
Bez wątpienia raport GUS dostarcza kluczowych informacji na temat stanu sektora budowlanego w kraju, gdyż inwestycje w budownictwie są często barometrem ogólnej kondycji gospodarki.