Standard wykończenia – mieszkanie „pod klucz”

Wykończenie mieszkania „pod klucz”, jest usługą najczęściej zamawianą u nas przez klientów zagranicznych, bądź przez osoby zapracowane, niemające czasu na nadzorowanie wykańczania mieszkania. W takim standardzie przygotowane są także nasze mieszkania pokazowe.

W ramach wykończenia „pod klucz” po przygotowaniu mieszkania przez dewelopera, architekt otrzymuje środki finansowe wraz z kluczami do mieszkania i odtąd staje się odpowiedzialny za oddanie gotowego lokalu, zgodnie z ustaleniami zawartymi z klientem. Do obowiązków architekta należy między innymi:

  • nadzorowanie ekipy budowlanej i realizacja założeń projektu,
  • zamawianie niezbędnych materiałów budowlanych i odpowiadanie za ich dostarczenie na miejsce inwestycji,
  • wybór podwykonawców, stolarzy, szklarzy czy specjalistów od instalowania podłóg czy kominków, a także rozliczanie ich z postępów wykonywanej pracy.

To architekt odpowiada przed właścicielem mieszkania, dlatego w wyborze specjalistów powinien kierować się najwyższymi standardami. Po zakończeniu wszelkich prac zamawiana jest ekipa sprzątająca, aby przygotować lokal do wejścia i zamieszkania przez nowego lokatora. W ramach rozliczenia z właścicielem nieruchomości architekt przekazuje mu wszelkie faktury oraz dokumenty gwarancyjne za użyte materiały i znajdujące się w lokalu sprzęty.

Stan pod klucz

Rozwiązanie „pod klucz” ma zarówno wady i zalety. Ogromną zaletą jest wygoda i oszczędność czasu i stresu związanego z wykańczaniem mieszkania, wyborem materiałów, nadzorowaniem wykonawców. Jednak taka usługa ma oczywiście swoją cenę. Aby nie przepłacić, należy porównać mieszkania oferowane w stanie deweloperskim z tymi objętymi usługą wykończenia pod klucz. Mimo iż drugi wariant wymaga jedynie umeblowania przed zamieszkaniem, to na polskim rynku nadal znajduje się w segmencie niszowym.

Liczba sprzedawanych mieszkań w tym standardzie wynosi zaledwie 20% wszystkich sprzedawanych nieruchomości. Co prawda posiadając dużo czasu i gotówki nadal cenowo atrakcyjniejsze wydaje się samodzielne wykończenie mieszkania. Jednak przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z naszą ofertą i cenami, a także negocjować warunki  umowy, np. poprzez samodzielne wykończenie chociaż części elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *