Standard wykończenia – stan surowy

W zależności od etapu budowy wyróżnić można stan surowy „otwarty” i stan surowy „zamknięty” budynku. Etap ten następuje po stanie „zerowym”, czyli po przygotowaniu działki, przygotowaniu wykopów i fundamentów oraz wymurowaniu ścian.

Na etapie otwartym, trwają prace konstrukcyjne części nadziemnej budynku. Kiedy budowa wkracza w następną fazę, wzniesione są już ściany budynku, przygotowane otwory okienne. Na tym etapie powstaje także izolacja termiczna, budowa ścian wewnętrznych i zewnętrznych, a także ścian działowych. W zakresie prac budowlanych znajduje się także budowa kominów, tarasów czy schodów zewnętrznych.

Stan surowy „zamknięty” obejmuje wykończenie budynku, jednak warto zawrócić uwagę, iż termin ten nie ma sprecyzowanej definicji, dlatego przy zawieraniu umowy na budowę domu czy mieszkania, warto szczegółowo się z nią zapoznać i ustalić co wchodzi w zakres prac określonych stanem surowym zamkniętym. Charakterystyczne dla tej części budowy jest więc wzniesie wszystkich ścian, jednak niewykończonych z zewnątrz, pokrycie dachowe oraz zamontowanie stolarki okiennej i drzwiowej, w tym drzwi garażowych oraz montaż rynien. Doprowadzenie budynku do stanu zamkniętego warunkuje rozpoczęcie kolejnych prac budowlanych. Położenie instalacji elektrycznej nie byłoby możliwe gdyby pokrycie dachowe nie było ukończone, a otwory drzwiowe czy okienne otwarte.

Stan surowy

Decydując się na zakup domu czy mieszkania w stanie surowym, kupujący ma możliwość wyboru rodzaju wstawianych okien, pokrycia dachu, czy rozmieszczenia pomieszczeń i ustawienia ścian działowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *