Systemy zabezpieczeń wejścia na osiedlach

Systemy zabezpieczeń osiedli

fot. AndreyPopov/bigstockphoto.com

Osoby decydujące się na nabycie mieszkania z rynku pierwotnego chcą przede wszystkim czuć się bezpiecznie w nowym miejscu zamieszkania. Dlatego też deweloperzy dokładają wszelkich starań, aby te oczekiwania swoich klientów spełnić. Lokale na nowych osiedlach wyposaża się w różne systemy zabezpieczeń typu domofon czy nawet wideofon.

Czasami podniesieniem poziomu bezpieczeństwa na osiedlu zajmuje się rada lub zarząd osiedla. Chcą one uniknąć takich zagrożeń jak kradzieże samochodów, włamania, rozboje czy zastawianie drogi pożarowej. Inwestycje w system bezpieczeństwa, podobnie jak w remonty, stanowią część wydatków z osiedlowych funduszy lub są już coraz częstszym elementem ofert deweloperów.

Na samym początku warto zastanowić się, jakie są rzeczywiste potrzeby w zakresie bezpieczeństwa. A następnie podjąć współpracę z firmą specjalizującą się w projektowaniu i realizowaniu instalacji systemów zabezpieczeń. Efektem zastosowania dobrze dobranego systemu ochrony będzie wzrost poczucia bezpieczeństwa lokatorów i ochrony budynków osiedlowych. Najpopularniejszy środek ochrony technicznej to stosowanie odpowiednich systemów ograniczających, a także blokujących dostęp osobom nieupoważnionym, czyli:

  • system mechaniczny (bierny), do którego zaliczamy drzwi, ogrodzenia, bramy,
  • system elektroniczny (czynny) – domofony oraz wideodomofony zintegrowane z kontrolą dostępu.

Jednym z najczęstszych systemów zabezpieczeń wejścia nowoczesnych osiedli jest stosowanie bezpieczeństwa biernego, czyli grodzenia – bram i podjazdów. Współcześnie powstające osiedla niemal nie mogą obejść się bez elektronicznie zamykanych na noc bram, łańcuchów ograniczających podjazd do budynków czy zastawianych słupkami dróg wewnątrzosiedlowych.

Bezpieczeństwo czynne to zastosowanie systemu zabezpieczeń typu domofon czy nawet wideofon, a także stworzenie systemu monitoringu wewnątrzosiedlowego oraz stałego nadzoru i ochrony terenu osiedla. Dzięki całodobowemu centrum monitorowania w przypadku próby wejścia przez osoby niepowołane na teren osiedla bądź gdy sami mieszkańcy zauważą jakąś potencjalnie groźną sytuację, to wówczas dzwonią pod bezpłatny numer, a na miejscu zjawia się szybki patrol interwencyjny.

Przy projektowaniu systemu ochrony danego osiedla należy też uwzględnić zabezpieczenia przeciwpożarowe i bezpieczeństwo wszystkich wejść oraz wyjść z budynku, a także osiedlowej posesji.

Artykuł dodany w kategorii Blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *