Trendy w projektowaniu apartamentów

Trendy w projektowaniu apartamentów

Obecne trendy w projektowaniu apartamentów przewidują stosowanie dużych, otwartych przestrzeni, płynnie przechodzących w poszczególne pomieszczenia. Od pewnego czasu stale utrzymuje się moda na minimalizm, prostotę i elegancję form połączonych z funkcjonalnością przestrzeni życiowej. Nowocześnie zaprojektowany apartament musi być użyteczny i estetyczny.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest połączenie otwartej kuchni z salonem lub jadalnią. Dodatkowo projektanci wydzielają kącik jadalny oraz miejsce do przygotowywania posiłków i zmywania, tzw. wyspę. Dobrze zaprojektowana wyspa pozwala zaoszczędzić miejsce, stwarza możliwość swobodnego dostępu z każdej strony i daje miejsce do wspólnego gotowania posiłków. Nowoczesna kuchnia stała się ważnym elementem przestrzeni dziennej. W aranżacji wnętrza kuchni dążymy do zabudowy elementów jej wyposażenia. Wszystkie sprzęty w miarę możliwości powinny być pochowane. Kuchnia ma sprawiać wrażenie schludnej i dobrze zagospodarowanej.

Nowoczesny salon połączony jest zazwyczaj z niewielką kuchnią. Powinien być przestronny, urządzony gustownie i prosto. Dominującymi kolorami są różne odcienie bieli, szarości i beżu. Kolory te rozjaśniają przestrzeń apartamentu i czynią go optycznie większym. Do salonu najczęściej proponujemy wygodne meble o nieskomplikowanych kształtach, w stonowanych jednolitych kolorach, wykonane z solidnych materiałów. Nie należy przesadzać z dodatkami, ich ilość powinna być minimalna. Wszystkie zastosowane wzory, kolory, tkaniny i materiały tworzą spójną całość. Ale im mniej, tym lepiej. Oświetlenie instalujemy na ścianach i sufitach. Popularne są wysokie lampy z kloszami. Salon jest lekki i elegancki.

Współczesna sypialnia łączona jest coraz częściej z łazienką i garderobą. Jest to zabieg bardzo funkcjonalny. Sypialnia zazwyczaj urządzona jest z wykorzystaniem ograniczonej liczby mebli, kolorów i dodatków. Jest miejscem odpoczynku i relaksu. Łazienka zaprojektowana w stylu nowoczesnym jest wygodna i przestronna, zaaranżowana minimalistycznie. Charakteru nadają designerskie płytki. Urządzenia sanitarne o prostej linii i formie. Największe znaczenie ma oświetlenie – kinkiety, halogeny oraz coraz bardziej popularne światło ledowe wydostające się spod wanny.

Coraz większego znaczenia nabiera aranżacja przedpokoju. Jest on przede wszystkim rozświetlony i otwarty na pozostałą przestrzeń, dzięki zastosowaniu jasnych kolorów na ścianach. Efekt optycznego powiększenia można zyskać instalując na ścianie duże lustro. Warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, najlepszy efekt daje żyrandol w parze z reflektorami czy halogenami. Zwracamy też uwagę na dodatki – wieszaki oraz ławki z funkcją schowka.

Rozwiązania proponowane przez współczesnych projektantów zakładają prostotę i użyteczność wykonania. Estetyka wnętrza jest neutralna. Indywidualnego charakteru dodają wielofunkcyjne meble i dodatki, które mają być jednocześnie funkcjonalne i dekoracyjne. Możliwość zabudowywania stwarza wiele możliwości oryginalnej aranżacji wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.