Trendy w projektowaniu mieszkań

Budownictwo, jak każda inna branża, ulega częstym zmianom związanym z panującymi aktualnie trendami. Współczesny rynek mieszkaniowy różni się znacznie od tego, co budowano jeszcze kilka lat temu. Obecna oferta jest bardziej rozbudowana i dopasowana do indywidualnych wymagań klientów. Największa różnica widoczna jest w zaaranżowaniu przestrzeni.

Projekt współczesnego mieszkania

Współczesne mieszkanie dalekie jest od klasycznego M-4. Odchodzi się bowiem od rozdzielania ścianami i drzwiami poszczególnych pomieszczeń, na rzecz tzw. open space, czyli jednej dużej przestrzeni, a oddzielenie poszczególnych stref odbywa się poprzez umeblowanie. Drzwi stosuje się w niektórych pomieszczeniach, w łazience, sypialni czy garderobie. W założeniach takiej aranżacji cześć kuchenna połączona jest z otwartym salonem, a zamiast oddzielnej sypialni, często stosuje się antresole. Modnym rozwiązaniem jest także pomijanie w projekcie typowego, ciasnego, ciemnego korytarza, a otwarcie tej części mieszkania np. na salon. Nowym elementem jest natomiast garderoba, która w nowszych inwestycjach jest już niemal niezbędnym elementem. Takie rozwiązanie umożliwia składowanie wszystkich rzeczy w jednym miejscu, co pozwala zrezygnować z licznych, mniejszych mebli, które dodatkowo zagracałyby wnętrze.

projektowanie mieszkań

Jeszcze więcej przestrzeni

Budownictwo mieszkaniowe utrzymane w duchu otwartej przestrzeni cechuje się także dużymi przeszkleniami, szczególnie w części balkonowej, co dodatkowo optycznie powiększa wnętrze. Zamiast pojedynczych drzwi stosuje się więc szerokie, wieloskrzydłowe okna balkonowe.
Balkon, taras czy loggia – rozróżnienie tych elementów może przysparzać problemów, ponieważ pozornie są podobne. Jednak różnica występuje przede wszystkich w powierzchni, która z reguły najmniejsza jest w przypadku balkonów. Tarasy z kolei mają większe rozmiary i znajdują się na parterze, na jakiejś kondygnacji budynku, lub na dachu. Loggie natomiast są rodzajem przeszklonych balkonów. Stanowią niezbędny element nowoczesnego mieszkania, przy czym im większy balkon, taras czy loggia, tym lepiej. W ich wykonaniu używa się możliwie najwięcej szkła, aby przestrzeń była jak najmniej ograniczona. Pojawiają się także coraz częściej elementy drewniane, a także zielone, szczególnie w projektowaniu tarasów, które mogą dodatkowo być urozmaicone miniogrodem.

Inwestujemy w większy metraż

Śledząc rynek deweloperski, widać tendencję rosnącą w metrażach mieszkań, które cieszą się największym zainteresowaniem. W porównaniu do lat poprzednich, sprzedaje się więcej lokali o powierzchni przekraczającej 50 m2 i mieszkań trzypokojowych. Tendencja ta jest szczególnie widoczna wśród klientów kupujących nieruchomość za gotówkę. Jednak w związku z wprowadzeniem od początku roku nowego programu rządowego ,,Mieszkanie dla Młodych” przygotowujemy lokale mieszkalne, których metraż nie przekroczy limitu określonego programem, aby klienci mogli skorzystać z pomocy w ich spłacie.

Mieszkania powstające w zgodzie ze współczesnymi trendami nazywane są często loftami. Mimo iż te wywodzą się z pomieszczeń fabrycznych przekształcanych później na mieszkalne także w nowo powstających budynkach znajdują się lokale stylizowane na lofty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *