Ubezpieczenie domu – koszty i kwoty

 

Scott/bigstockphoto.com

Wykupienie polisy ubezpieczeniowej na samochód jest rzeczą oczywistą, również dlatego, że OC jest w tym przypadku obowiązkowe. Ubezpieczenie domu nie jest już natomiast tak powszechne i nie każdy się na nie decyduje. A przecież nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć i warto się zabezpieczyć.

Ubezpieczenie nieruchomości należy do grupy ubezpieczeń majątkowych, które obejmują mienie lub ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie mienia dotyczy jego utraty lub zniszczenia. Warto jednak podkreślić, że w przypadku ubezpieczenia domu, w ramach polisy wyodrębnione są jego poszczególne elementy, które możemy ubezpieczyć na różną kwotę.

Różne elementy ochrony, które proponują towarzystwa ubezpieczeniowe, pozwalają dopasować zakres ochrony do oczekiwań i potrzeb klienta. Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości obejmuje ochronę murów i elementów stałych, takich jak okna, drzwi, płytki, armaturę łazienkową i stałe zabudowy meblowe. Kolejny wariant ubezpieczenia może obejmować tzw. ruchomości domowe, czyli całe wyposażenie domu, łącznie z naszymi rzeczami osobistymi. To ubezpieczenie chroni nasze meble, sprzęt elektroniczny i sportowy znajdujący się w domu, ubrania, książki, biżuterię, dywany. Jest to bardzo ważny element polisy ubezpieczeniowej, ponieważ w sytuacji, gdy zniszczeniu uległaby cała nieruchomość oraz wszystko, co się w niej znajduje, kwota wypłacona z ubezpieczenia umożliwi nam nie tylko odbudowane domu, ale również ponowne jego wyposażenie. Ubezpieczyć można również ogrodzenie wokół naszego domu, a także budynki znajdujące się na działce, takie jak garaż wolnostojący, czy budynki gospodarcze.

Polisy ubezpieczeniowe oferują zazwyczaj ochronę na wypadek najczęściej spotykanych zdarzeń losowych, takich jak pożar, uderzenie pioruna, przepięcie, wybuch, zniszczenia spowodowane przez silny wiatr, osunięcie się ziemi, upadek drzewa na budynek, czy uderzenie pojazdu, a nawet samolotu. Zakres ochrony można również rozszerzyć o powódź i trzęsienie ziemi, a także włamanie i kradzież, dewastację lub zalanie spowodowane silnymi opadami deszczu. Każde rozszerzenie ochrony wiąże się z dodatkową opłatą.

Wiele osób przed wykupieniem ubezpieczenia domu powstrzymuje obawa, że koszty będą zbyt wysokie. W rzeczywistości niekoniecznie tak jest. Wysokość składki zależy od sumy ubezpieczenia. Ta z kolei powinna odpowiadać co najmniej wartości rynkowej nieruchomości. Wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników, między innymi roku budowy domu, lokalizacji, powierzchni, wartości, ale także rodzaju domu, jego konstrukcji, tego, czy posiada piwnicę, czy prowadzimy w nim działalność gospodarczą. W przypadku domów jednorodzinnych koszt ubezpieczenia jest inny dla domów wolnostojących, a inny dla bliźniaków, czy domów w zabudowie szeregowej. Spowodowane jest to ryzykiem, że szkoda może zostać wyrządzona również na mieniu sąsiada. W przypadku ubezpieczenia nieruchomości płacimy zwykle składkę roczną, a kwota ta po rozłożeniu na 12 miesięcy nie wydaje się już tak wysoka, zwłaszcza w porównaniu ze spokojem, jaki może nam zapewnić posiadanie odpowiedniej ochrony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.