Zakup działki nad jeziorem – na co zwrócić uwagę?

Własna działka nad jeziorem to pod wieloma względami świetny pomysł. Możemy w takim miejscu spędzać urlopy albo zdecydować się na wynajem w sezonie wakacyjnym. Niezależnie od tego, w jakim celu kupujemy działkę położoną w pobliżu jeziora, powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak na przykład uzbrojenie terenu. Przyjrzyjmy się tym kwestiom bliżej. Jak wybrać działkę, która spełni nasze oczekiwania? Jakich błędów uniknąć?

Pierwszy krok – wybór lokalizacji działki

Kluczową sprawą, zwłaszcza w przypadku kupna pod wynajem, jest lokalizacja naszej działki. Tereny położone bezpośrednio przy wodzie są zazwyczaj zauważalnie droższe. W dodatku obszar w najbliższym sąsiedztwie jeziora może być objęty ochroną, co znacznie ogranicza możliwości zabudowy. Warto sprawdzić wszystkie szczegóły jeszcze przed zakupem, żeby uniknąć rozczarowania na późniejszym etapie.

Pamiętajmy jeszcze o jednej bardzo istotnej rzeczy. Nie należy podejmować takiej decyzji pochopnie, ani pod wpływem emocji. Często zdarza się przecież, że wpadamy na taki pomysł podczas urlopu lub tuż po powrocie z niego. Wizja posiadania własnej działki nad wodą jest niezwykle kusząca. Jeśli jednak nie zadbamy o wszystkie szczegóły w należytym stopniu, coś może pójść źle. Niezależnie od tego, czy chodzi o potrzeby własne, czy inwestycję pod wynajem, koniecznie dopnijmy wszystko na ostatni guzik.

Działaj zgodnie z planem

Zanim zaczniemy przeglądać ogłoszenia, koniecznie określmy, jakie mamy plany co do działki. Przemyślmy wszystkie detale. Jakie budynki mają na niej powstać, jakie ma być ich przeznaczenie? Co jeszcze powinno znaleźć się na naszej działce? Zadbamy o media, miejsca parkingowe i poznajmy okolicę. Warto wiedzieć, czy znajdują się w niej jakieś sklepy lub punkty usługowe. Powoli nam to zawęzić wybór, a także pomoże uniknąć rozczarowań na późniejszym etapie – jeśli okaże się, że zakupiony teren nie spełnia naszych oczekiwań. Zwróćmy więc także uwagę na jego ukształtowanie oraz to, jaka roślinność znajduje się w obrębie działki. Jeśli planujemy ogród, ważny będzie także rodzaj gleby czy jej poziom nawodnienia. Duże znaczenie ma również kształt działki. Dlatego koniecznie sprawdźmy to osobiście i zweryfikujmy plany z rzeczywistością.

Zaplanowanie wszystkich szczegółów z pewnością ułatwi cały proces i pomoże zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? O wiele lepiej wybrać działkę, która znajduje się w pobliżu innych domów. Znacznie łatwiej będzie nam doprowadzić media do budynków. Jeśli decydujemy się na wynajem, taka okolica może też sprawiać lepsze wrażenie niż całkowite odludzie. Warto jednak oczywiście sprawdzić, czy w sąsiedztwie nie ma żadnych niechcianych obiektów, jak fabryki czy wysypiska śmieci. Nie chcemy przecież, by coś zaburzyło wypoczynek nasz lub naszych gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *