Założenia programu “Pierwsze Mieszkanie”

Do dotychczasowych programów mieszkaniowych w przyszłym roku ma dołączyć kolejny projekt. Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, na konferencji 16 grudnia ogłosił nowy rządowy program przeznaczony dla osób do 45 roku życia, gotowych do zakupu swojego pierwszego mieszkania oraz dla planujących zrobić to w kilku następnych latach. Osoby zainteresowane będą mogły starać się o rządowy systemem dopłat do kredytów oraz wsparcie przy zakładaniu kont oszczędnościowych na zakup lokalu.

Dla kogo Bezpieczny Kredyt 2%?

Podstawowymi warunkami przystąpienia do programu mają być: wiek do 45 lat i nieposiadanie własnego mieszkania, domu, a także spółdzielczego prawa do nieruchomości. W sytuacji małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka podstawowe kryteria programu będzie musiało spełniać przynajmniej jedno z nich. Ministerstwo zapowiedziało, że na takich samych zasadach o udział w programie mogą ubiegać się pary żyjące w związkach nieformalnych.

Wysokość dofinansowania ma być uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego. Maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł. dla jednoosobowych gospodarstw domowych, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem ma ona wynosić nawet 600 tys. zł.  Nowością na tle poprzednich programów ma być dowolność nabywcy w wyborze rynku pierwotnego lub wtórnego, standardu, wielkości i położenia nieruchomości, a także brak limitów cenowych 1 mkw.

Państwo przez okres 10 lat ma dopłacać z budżetu różnice pomiędzy stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie (pomniejszone o marżę i prowizję) oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu na poziomie 2%.  Pozwoli to na znaczne obniżenie rat, które mają mieć charakter malejący. Specjaliści wyliczyli, że przy założeniu niezmiennych warunków rynkowych, kredyt zaciągnięty na 500 tys. zł na 30 lat może uzyskać nawet 235 tys. zł dofinansowania.

Z uwagi na fakt, że program polegać ma na dopłatach do oprocentowania kredytu, kluczowa będzie możliwość uzyskania kredytu. Tu oczywiście pojawia się problem utraty zdolności kredytowej przez wielu po serii podwyżek stóp procentowych. Ministerstwo uspokaja, zapowiadając pomoc KNF, mającego ułatwić dostęp do kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem, a mianowicie zliberalizować system liczenia zdolności kredytowej. Bufor na podwyżki stóp ma zostać obniżony z 5 do 2,5%, co pozwoli zainteresowanym na uzyskanie wyższej kwoty kredytu nawet o 20-30%.

Konto Mieszkaniowe

Drugim proponowanym rozwiązaniem jest opcja założenia specjalnego konta oszczędnościowego, prowadzonego przez banki komercyjne. Warunkiem przystąpienia do programu jest brak własnego lokalu lub posiadanie niewielkiego mieszkania, w którym osoba mieszka z minimum dwójką dzieci. Okres oszczędzania to 3-10 lat, a posiadacz konta będzie zobowiązany do 11 wpłat rocznie w wysokości od 500 do 2000 zł, co zagwarantuje mu dodatkową Premię Mieszkaniową z budżetu państwa. Po zakończeniu oszczędzania posiadacz konta będzie miał 5 lat na wydanie środków na zakup mieszkania lub domu, budowę domu, czy na wkład finansowy w inwestycję. Konta będą mogli zakładać również rodzice, chcący zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *