Rosną rachunki za ogrzewanie

Tegoroczne rachunki za ogrzewanie będą sporo większe niż w ubiegłym roku. Powodem jest znacznie mroźniejsza zima, szczególnie w lutym, gdy zapotrzebowanie na ciepło wzrosło średnio o ponad 17 proc. Taka sytuacja oznacza opłaty wyższe na poziomie 10-30 proc. w zależności od regionu Polski. Odczuwalna zmiana w domowym budżecie spowodowana jest również wzrostem cen za prąd […]

Rodzaje domów prefabrykowanych

Domy prefabrykowane to rozwiązanie, które pozwala skrócić budowę do kilku miesięcy czy nawet tygodni. Na etapie planowania domu z gotowych modułów potrzebny jest projekt, materiały i wykonawca, który podejmie się budowy. Aby wybrać najlepszą firmę, warto skorzystać z kalkulatorów budowlanych, które porównują najlepsze oferty z okolicy.

Jak w przyszłości będzie wyglądał rynek mieszkaniowy?

Przyszłość w obecnych czasach jest jedną wielką niewiadomą. Można jednak pokusić się o pewne prognozy, szczególnie w przypadku rynku mieszkaniowego. Biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną na świecie, zmiany klimatyczne, korekcje dotyczące warunków udzielania kredytów a nawet ograniczone poczucie bezpieczeństwa, możemy spodziewać się zmian niczym z filmu Science Fiction.

Jakie będą trendy w architekturze w 2021 r.?

Rok 2021 możemy być rekordowym pod względem budowy nowych nieruchomości. Domy jednorodzinne, budynki użyteczności publicznej czy kompleksy wielomieszkaniowe powstają zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach. Nowo powstające budynki wyróżniają się prostą, ale funkcjonalną architekturą oraz dbałością o środowisko naturalne. Poza tym tegoroczne trendy architektoniczne skupiają się na minimalistycznym stylu i przestronności w pomieszczeniach.

Ubóstwo energetyczne w Polsce na tle innych krajów

Poważny problem możne dotknąć mieszkańców w Europy w najbliższym czasie. Ze względu na kryzys wywołany pandemią koronawirusa można dojść do tzw. ubóstwa energetycznego. Wiele państw na Starym Kontynencie boryka się z niedostatkami ciepła. W Polsce problemem ten nie jest aż tak poważny jak np. w Portugalii czy na Litwie.

Domy drukowane w 3D

Drukowanie 3D, czyli technologia wytwarzania trójwymiarowych obiektów na podstawie komputerowego modelu, okazało się osiągnięciem przełomowym. Początkowo technologia ta była stosowana głównie do tworzenia prototypów, ponieważ pozwalała na szybkie i precyzyjne wytwarzanie bardzo szczegółowych struktur. Obecnie druk 3D wykorzystywany jest na dużą skalę, między innymi w budownictwie, w którym służy do druku gotowych komponentów domów.

Współczesna wielka płyta

Wielka płyta w Polsce wzbudza negatywne skojarzenia z racji tego, że kojarzy się głównie z blokowiskami z czasów PRL, których jakoś wykonania pozostawiała wiele do życzenia. Jednak ten typ budownictwa bez wątpienia ma swoje zalety, do których zalicza się głównie szybkość powstawania budynku. To sprawia, że w obecnych czasach coraz częściej powraca się do wykorzystywania […]

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny wpisuje się w trend budownictwa ekologicznego. Oprócz tego zastosowanie nowoczesnych technologii zmniejsza koszt eksploatacji nieruchomości, a także zwiększa komfort cieplny w pomieszczeniach. Z tych powodów domy niskoemisyjne wzbudzają coraz większe zainteresowanie inwestorów.