Mieszkanie w stylu etno

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Styl etno to wyraziste wzory, niezwykłe połączenia odcieni i nawiązania do tradycji najróżniejszych kultur. W praktyce oznacza to między innymi azteckie zygzaki, afrykańskie geometryczne zdobienia czy wschodnioazjatycką metodę barwienia tkanin, zwaną batikiem.

Jak wszędzie, proste kopiowanie jest tu w złym smaku. Meble, rzeźby i tkaniny z rozmaitych kontynentów zestawia się na nowe, zaskakujące sposoby, które wydobywają miejscowe rzemiosło z jego pierwotnego kontekstu, nadając mu rangę sztuki. Wiesz na pewno, jak aplikować etniczne akcenty w swojej garderobie, by osiągnąć najlepszy efekt.

Ale na czym polega styl etno w ujęciu wnętrzarskim?

Po pierwsze: odrzuć tradycyjne myślenie o wnętrzach. Zamiast poszukiwać mebli i ozdób, które będą do siebie idealnie pasowały, postaw na takie, które się uzupełniają. Wrócimy do tego jeszcze.

Kanapa nie musi być w tym samym stylu co stolik do kawy. Za to ręcznie malowana tkanina z z Bali doda prostej szarej sofie smaku.

Po drugie: zdecyduj, na jakich stylach chcesz oprzeć wystrój swojego mieszkania – i trzymaj się ich! Im mniej inspiracji, tym lepiej. Eklektyczny przepych łatwo może przerodzić się w bałagan. Aby uniknąć efektu rupieciarni, obierz sobie trzy konkretne inspiracje; jedną główną i dwie poboczne. O ile nie planujesz kompletnego przemeblowania, zadbaj, by największe z mebli (łóżko w sypialni bądź stół kuchenny) dobrze współgrały z etnicznymi dodatkami. Pamiętaj o proporcjach. Wielka, nowoczesna w stylu kanapa będzie wymagać równie dużej afrykańskiej rzeźby, by pomieszczenie wyglądało harmonijnie.

Jeśli pociągają cię klimaty japońskie, pamiętaj, że naczelną zasadą tego stylu jest prostota. Tradycyjne japońskie wnętrza są ascetyczne; zdobi się je pojedynczym malowidłem bądź kompozycją kwiatową, niczym ponadto. Osiągniesz znakomity efekt, wprowadzając do pomieszczenia jeden jedyny element w dalekowschodnim stylu. Powinien przyciągać wzrok.

Wracając do idei dopasowania; wszystkie elementy w stylu etno, które wprowadzasz do jednego pomieszczenia, powinny mieć ze sobą coś wspólnego.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że staroświecka chińska konsola, maska z Afryki oraz perski dywan to przedmioty z różnych galaktyk. Ale istnieją sposoby na to, by je do siebie dopasować.

Zwróć uwagę na:

– motyw. Czy wszystkie te przedmioty utrzymane są w zbliżonym nastroju (uspokajającym bądź też radosnym i odświętnym)?

– kolor. To stosunkowo najprostszy sposób. Zamiast dobierać czerwone do czerwonego, szukaj uzupełniających się zestawień barw.

– skalę. Rozmiary wszystkich obiektów utrzymanych w stylu etno powinny być porównywalne. Masywny kamienny stół z Meksyku zupełnie przyćmi delikatne, ręcznie malowane szafki, które znalazłaś na pchlim targu. Pamiętaj o zachowaniu właściwych proporcji.

To, co napisaliśmy powyżej, brzmi jak zestaw suchych reguł i wytycznych. Urządzając mieszkanie w stylu etno nie zapomnij, co cię przyciągnęło do tego stylu. Bardzo prawdopodobne, że była to możliwość twórczej zabawy formą i kolorem.

Niełatwo jest brać pod uwagę wszystkie wytyczne, jednocześnie hołdując własnej fantazji, ale nie daj się tym zniechęcić. Sprecyzuj swoje inspiracje, a potem rzuć się w wir zabawy! Niech każde pomieszczenie opowiada jakąś historię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *